Test navigácií pre smartfóny 2014

Publikované v časopise 8/2014

Máte smartfón? Navigáciu máte, či už je to prístroj využívajúci operačný systém iOS alebo Android. Navigácia je totiž súčasťou základného balíčka inštalovaných aplikácií do nového telefónu. Stiahnuť si samozrejme môžete aj iné aplikácie, ktoré vás dovedú do cieľa. Vyskúšali sme ich celkom 12, šesť zadarmo a šesť spoplatnených, aby sme určili, s ktorou sa cestuje najlepšie. S žiadnou sme sa nestratili, ale s niektorými bola cesta jasnejšia a prehľadnejšia.

Navigáciu v podobe aplikácií v smartfónoch je možné využívať vo všetkých operačných systémoch: Android, iOS aj Windows Phone. Vyskúšali sme bezplatné aplikácie pre smartfóny, medzi nimi napríklad Google, Waze alebo Apple Maps, aj spoplatnené aplikácie ako TomTom, Navigon alebo ALK Copilot. Hľadali sme ich výhody aj nevýhody. V teste sme použili rovnaké prístroje: Samsung S4, iPhone 5S a Nokia Lumia 1020.

Výhodou navigácie v mobile je, že ju máte stále pri sebe, na druhej strane pri jej používaní dostáva baterka poriadne zabrať a telefón sa výrazne rýchlejšie vybíja. Bezplatné navigácie si na rozdiel od platených mapové podklady väčšinou nesťahujú do telefónu, takže na výpočet trasy a samotnú navigáciu potrebujú dátové pripojenie. Platené navigácie sú preto vhodnejšie pre tých, ktorí častejšie cestujú do zahraničia. Nepotrebujú internet.

Výhodám jednotlivých aplikácií platených aj bezplatných sa v teste venujeme podrobne.


Databáze testovaných výrobků

GPS navigácie (101 výrobků)
poslední aktualizace: 24.6.2019


Prihlásiť