Test GPS navigácií 2015

Publikované v časopise 1/2015

V teste klasických navigácií do auta sme porovnali 16 modelov v cenovom rozpätí zhruba od 110 do 300 Eur. Jednotlivé modely sa najviac odlišujú vo vybavenosti alebo veľkosti displeja. Medzi rôznymi výrobcami nájdete odlišnosti prevažne v zobrazení mapy a trasy. Väčšina navigácií získala dobré hodnotenie za navigovanie aj za obsluhu.

V dnešnej dobe smartfónov vybavených veľkými displejmi a bezplatnými navigačnými aplikáciami sa klasické navigácie javia ako zbytočná vec. Je však nutné si uvedomiť, že nie každý má telefón s dostatočne veľkým displejom, na ktorom sú všetky detaily na mape dobre viditeľné. Navyše niektoré autá, typické rodinné „empévéčka“, majú čelné sklo pomerne vzdialené od vodiča a veľký displej je teda o to potrebnejší, ak nemáte držiak na telefón prirobený na palubnej doske. Ďalším dôvodom pre kúpu klasického navigačného prístroja môže byť situácia, kedy človek v aute zariaďuje veľa telefonátov, ktoré navigačné aplikácie prerušia. To môže byť veľmi nepríjemné vo chvíli, keď ste na ceste do neznáma a niekto vám neustále volá. Zdá sa teda, že klasickým navigáciám ešte úplne neodzvonilo.

Výrobcovia uvádzajú na trh navigácie s displejom o veľkosti uhlopriečky najčastejšie zhruba štyroch, piatich alebo šiestich palcov, čo zodpovedá približne 10 až 15 centimetrom. Niekedy bývajú vybavené službami Live alebo živým dopravným spravodajstvom, prostredníctvom ktorých navigácia dostáva aktuálne informácie a na ich základe dokáže ponúknuť vhodnú trasu obchádzky. Ďalšou možnosťou, ako získať aktuálne správy, je prijímač dopravných informácií RDS-TMC, ktorý využíva rádiovú anténu integrovanú do napájacieho káblu navigácie.

V teste sa venujeme konkrétnym výhodám a nevýhodám modelov značiek TomTom, Garmin a Becker.Zaujímala nás samozrejme samotná navigácia, obsluhovanie prístrojov, ich konštrukcia, ale aj vybavenosť. Vyberať si môžete aj z otestovaných navigácií vrátane mobilných GPS aplikácií, ktoré nájdete v našej online databáze.


Testované výrobky - GPS navigace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

GPS navigácie (101 výrobků)
poslední aktualizace: 1.4.2020


Prihlásiť