Test GPS navigácií 2013

Publikované v časopise 1/2014

Trh so samostatnými navigáciami sa zmenšuje a čím ďalej viac vodičov na cestách sprevádzajú smartfóny. Klasické navigácie však majú stále svojich priaznivcov a výrobcovia pre ne aj v uplynulom roku pripravili rad nových modelov. Do užšieho výberu sme zaradili 15 prístrojov za 100 až 300 Eur a vyslali ich na sériu skúšobných jázd. Svoju úlohu splnili všetky dobre, ale aj napriek tomu sú medzi nimi značné rozdiely. Drahšie modely ponúkajú viac možností, ako najlepšia navigácia sa však ukázala jedna z lacnejších.

Rovnako ako smartfóny aj navigácie majú čím ďalej väčšiu priemernú veľkosť displeja. Väčšina testovaných modelov ponúka uhlopriečku päť palcov, tri sa potom chvália ešte väčšími rozmermi porovnateľnými s malými tabletmi. Čím ďalej viac navigácií je tiež vybavených veľmi citlivými kapacitnými displejmi reagujúcimi aj na jemné dotyky prstov. Ostatné prístroje majú takzvané rezistentné displeje, na ktoré je nutné vyvíjať určitý tlak. V minulosti neboli vždy príliš citlivé, dnes však reagujú takmer rovnako dobre ako displeje kapacitné.

Celkovo však k nejakým dramatickým pokrokom na trhu s navigáciami v uplynulom roku nedošlo. Tento fakt ilustruje aj víťaz testu, ktorým sa stal starší model TomTom Start 25 ponúkaný v novej edícií M. Hlavným rozdielom oproti skoršej verzií je v cene zahrnutá doživotná aktualizácia máp. Rad TomTom Start pritom ponúka základné navigácií bez doplnkových funkcií. Nie je možné ich spárovať cez bluetooth s mobilom a použiť pre handsfree hovory ani neprijímajú informácie o aktuálnej dopravnej situácií. Ale hlavnú úlohu, teda doviesť z bodu A do bodu B, zvládol TomTom Start 25M najlepšie z testovaných prístrojov. Nechal za sebou aj nové modely rady GO, ktoré v niektorých ohľadoch predstavujú skôr krok späť.


Databáze testovaných výrobků

GPS navigácie (101 výrobků)
poslední aktualizace: 24.6.2019


Prihlásiť