Test outdoorových navigácií 2015

Publikované v časopise 6/2015

S letom prichádza aj čas na výlety, turistiku a rôzne outdoorové aktivity, počas ktorých sa môže hodiť navigácia ako veľký pomocník. Spoliehať sa síce dá aj na smartfóny, špeciálne GPS prístroje by však mali ponúknuť vyššiu odolnosť a dlhší prevádzkový čas. Aj na tieto vlastnosti sme sa zamerali v teste 13 modelov určených na turistiku či cyklistiku. Dobré celkové hodnotenie si však odniesla iba jediná z nich. Celková úroveň navigácií bola skôr sklamaním, zvlášť pri porovnaní s možnosťami a jednoduchou obsluhou smartfónov a nakoniec aj súčasných automobilových navigácií.

Majiteľom smartfónov sa môže zdať zakúpenie pešej alebo cyklistickej navigácie zbytočnosťou. Moderné mobilné aplikácie vlastne zvládnu skoro všetko, čo jednoúčelové prístroje, navyše v niektorých prípadoch zadarmo. Ich aktualizácie prebiehajú úplne automaticky. Prečo si teda kupovať ďalší prístroj za niekoľko stoviek EUR?

V prospech samostatných navigácií by mala byť väčšia výdrž batérie a výrazne vyššia odolnosť voči vonkajším vplyvom, s ktorou sa bežné smartfóny nemôžu porovnávať. Počas výletu sa môžete stretnúť s nepriaznivým počasím alebo môže dôjsť k nejakej nehode, ktorá by vás o mobil pripravila. Outdoorová navigácia by mala byť vode odolná a konštruovaná z kvalitných materiálov. Hodí sa tiež prevádzka na klasické vymeniteľné AA či AAA články.

Všetkých 13 testovaných prístrojov sme podrobili skúške navigácie (v rámci medzinárodného testu sme využívali dostupné európske mapy), odolnosti displeja, odolnosti voči vode či kvalitu dielenského spracovania. V celkovom hodnotení hrala svoju úlohu tiež jednoduchosť obsluhovania vybavenosť prístroja.


Testované výrobky - outdoorové navigace (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Outdoorové navigácie (14 výrobků)
poslední aktualizace: 4.6.2015


Prihlásiť