Test fotoaparátov 2013 II.

Publikované v časopise 7/2013

Porovnali sme kvalitu skoro stovky nedávno uvedených kompaktov, superzoomov aj fotoaparátov s výmennými objektívmi a v každej kategórií sme odhalili prístroje kvalitné aj menej vydarené. Ako obvykle sa ukázalo, že vyberať len podľa ceny sa nemusí vždy vyplatiť. Prinášame vám prehľad najlepšie hodnotených modelov.

Kvalita fotoaparátov v mobiloch sa zlepšuje, pokiaľ však fotíte častejšie a máte na vzhľad snímok vyššie nároky, kúpou vhodného fotoaparátu jedine získate. Ponuka modelov pritom snáď nikdy nebola väčšia a pestrejšia. Najobyčajnejšie kompakty pre menej náročných zoženiete za pár desiatok Eur, ceny najpokročilejších zrkadloviek sa pohybujú do pár tisíc Eur – a medzi zmienenými extrémami sa nachádza široké spektrum prístrojov rôznych veľkostí a tvarov aj rozličných možností. V tomto výbere vám prinášame výsledky najlepšie hodnotených obyčajných aj pokročilých kompaktov, superzoomov aj odolných fotoaparátov a prístrojov s vymeniteľným objektívom.

V rámci testu okrem iného hodnotíme snímky vyfotené pri bežnom a slabom osvetlení, kvalitu stabilizácie obrazu, rozlíšenie snímok, farebnú reprodukciu či dynamický rozsah fotoaparátu. Nakoniec aj geometrické skreslenie obrazu a tmavnutie okrajov snímok. Fotoaparáty s výmenným objektívom a pokročilé kompakty navyše vystavujeme rozšírenému obrazovému testu.

Pri priaznivých svetelných podmienkach môžu dobre fotiť aj lacnejšie kompakty, na trhu je však tiež veľa priemerných a podpriemerných modelov. Pri slabšom osvetlení od väčšiny kompaktov nečakajte zázraky, výsledky sú obvykle iba uspokojivé. Pokročilé kompakty a takzvané systémové fotoaparáty s výmenným objektívom sú na tom vďaka väčším snímačom často lepšie a vzhľadom k rozšíreným manuálnym funkciám ponúkajú tiež väčšie kreatívne možnosti. Ak vás zajímajú konkrétne výsledky, predplaťte si dTest a nahliadnite do našej on-line databázy obsahujúcej bezmála stovku aktuálnych fotoaparátov.


Pokročilé fotoaparáty 2013 (porovnat)

Kompakty 2013 (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kompakty 2013 (197 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015
Pokročilé fotoaparáty 2013 (137 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Prihlásiť