Test odolných kompaktov 2014

Publikované v časopise 7/2014

Chystáte sa k moru alebo na kúpalisko a radi by ste vo vode šantili aj s fotoaparátom? Voda ani piesok však bežným prístrojom neprospievajú. Vlhkosť, ktorá vnikne do ich vnútra môže poškodiť elektronické súčiastky, piesok zase poškriabať displej, hľadáčik alebo objektív. Pre aktívnejších jednotlivcov sú určené odolné fotoaparáty, ktorým tieto riziká nehrozia a navyše s nimi môžete fotiť a nakrúcať trebárs aj pod morskou hladinou. Outdoorové kompakty sú odolné voči pádu, prachu, a aj vodotesné do hĺbky 10 až 25 metrov. Bohužiaľ, kvalita snímok je často iba priemerná, a niekedy ani to nie pri zhoršených svetelných podmienkach.

Odolné fotoaparáty testujeme podľa rovnakých kritérií ako bežné digitálne kompakty, teda v rámci základného, menej prísneho testovacieho programu, než aký používame na pokročilé kompakty a fotoaparáty s výmenným objektívom. Od tohto roka sa v testoch navyše zameriavame aj na skúšky odolnosti. Overujeme, či fotoaparáty vydržia štvrťhodinový pobyt pod hydrostatickým tlakom zodpovedajúcim maximálnej hĺbke špecifikovanej výrobcom, ďalej absolvujú tri pády do vody a tri pády na betónový chodník z výšky jedného metra.

Celkovú dobrú známku dostal len jediný prístroj, ktorý ako jeden z mála kompaktov tohto typu pomerne dobre fotí aj nakrúca. V teste odolných digitálnych kompaktov sme však narazili aj na vyložené nepodarky, ktorých tlačidlá sú kvôli vodotesnému prevedeniu pomerne tuhé a menu mätúce, plastový závit na statív je nekvalitne spracovaný, ale hlavne značne pokrivkáva kvalita fotografií.


Databáze testovaných výrobků

Kompakty 2013 (197 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Prihlásiť