Test fotoaparátov s výmenným objektívom 2014

Publikované v časopise 7/2014

Keď sa povie fotoaparát s výmenným objektívom, väčšina ľudí si predstaví zrkadlovku s optickým hľadáčikom. Zrkadlovky sa skutočne stali do istej miery synonymom najvyššej triedy fotoaparátov – roky preverenou klasikou, na ktorú mnohí nedajú dopustiť. V posledných rokoch sa však čím ďalej tým viac presadzujú tiež prístroje s elektronickým hľadáčikom či vybavené iba displejom. Výhodou takzvaných bezzrkadloviek sú menšie rozmery a nižšia hmotnosť, v niektorých prípadoch porovnateľné s väčšími kompaktmi.

Ak to myslíte s fotografovaním skutočne vážne, vynikajúci smartfón ani obyčajný kompakt vás pravdepodobne neuspokojí. Zo všetkých typov digitálnych fotoaparátov ponúkajú najviac kreatívnych možností modely s výmenným objektívom známe tiež ako systémové fotoaparáty. Radíme k nim digitálne zrkadlovky aj tzv. bezzrkadlovky. Profesionáli aj nadšenci ich obľubujú kvôli schopnosti robiť vysoko kvalitné fotografie, ale aj kvôli flexibilite spojenej s voľbou objektívu podľa konkrétnych potrieb a rozšíreným manuálnym funkciám. Ich prednosťou sú tiež niekoľkonásobne väčšie obrazové snímače, než aké nájdeme v klasických kompaktných fotoaparátoch. Vďaka tomu lepšie fotia hlavne pri slabšom osvetlení a umožňujú napríklad viac pracovať s hĺbkou ostrosti snímok.

Otestovali sme pre vás skoro dve desiatky modelov digitálnych fotoaparátov najvyššej kategórie do 1100 Eur. Víťaza testu si kúpite za zhruba 900 €, kvalitný fotoaparát s výmenným objektívom však zoženiete aj za oveľa menej peňazí. Hneď na druhom mieste sa umiestnil prístroj lacnejší skoro o 360 €.


Testované výrobky - pokročilé fotoaparáty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pokročilé fotoaparáty 2013 (137 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Prihlásiť