Test multifunkčných tlačiarní 2014

Publikované v časopise 5/2014

V obchodoch na obyčajné tlačiarne dnes už príliš nenarazíte. Ponuke kraľujú multifunkčné zariadenia, ktoré nie len tlačia, ale tiež skenujú a kopírujú. Test atramentových aj laserových modelov ukázal, že väčšina z nich svoju úlohu plní dobre. Pre menej náročných užívateľov tak bude viac ako kvalita tlače alebo skenovania dôležitejšia cena a prevádzkové náklady. Otázka spotreby atramentu je však zradná. Niektoré modely tlačia pri intenzívnom nasadení pomerne ekonomicky, pokiaľ ich však budete používať len občas, náklady na jeden výtlačok neúmerne vzrastú. 

Skrytú spotrebu atramentových tlačiarní má na svedomí ich automatická údržba, ktorá slúži k zachovávaniu jemných tlačových trysiek v dobrej kondícií. Tieto dodatočné prevádzkové náklady sa pritom model od modelu môžu výrazne líšiť. Nákup tlačiarne je teda dobré dopredu trochu premyslieť s ohľadom na plánované využitie, s čím vám pomôže náš nezávislý test. Pri návšteve obchodu totiž reálne prevádzkové náklady konkrétneho modelu nepoznáte. Aj keď prihliadnete k cene náplní a deklarovanému počtu stránok, na ktorý majú vystačiť, o skutočnej cene vám to nemusí veľa povedať. Nejde ani tak o to, že udávané čísla sú len orientačné a budú sa líšiť podľa charakteru tlačených dokumentov. Podstatnejšie je, že počty stránok uvedené výrobcami hovoria o ideálnej situácií, kedy tlačíte nepretržite do vyčerpania atramentu.

V našich tabuľkách nájdete orientačné náklady na výtlačok jedného archu textu, grafiky a fotografie veľkosti A4 v ideálnej situácií. Okrem toho robíme tiež test simulujúci občasné použitie tlačiarne, počas ktorého vytlačíme iba 30 stránok textu a grafov s tabuľkami v priebehu troch týždňov. Ako sa ukázalo, táto „udržovacia“ spotreba je pri niektorých modeloch veľmi vysoká a môže aj niekoľkonásobne prekročiť spotrebu atramentu pri samotnom tlačení. Extrémne prípady pri menej frekventovanom použití spotrebujú až päťkrát či dokonca šesťkrát viac atramentu než pri intenzívnom tlačení.


Testované výrobky - tiskárny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tlačiarne jednoúčelové a multifunkčné (296 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2015


Prihlásiť