Test tlačiarní 2015

Publikované v časopise 3/2015

Rýchla a kvalitná tlač textu či fotografií, dobrý skener a kopírka, alebo nízke prevádzkové náklady. To všetko môžu ponúknuť dnešné tlačiarne. Pri nákupe je však dôležité postupovať opatrne a s ohľadom na plánované využitie. Aby sme vám pomohli zorientovať sa v širokej ponuke tlačiarní a zvoliť tú najvhodnejšiu, prinášame výsledky novo otestovaných multifunkčných atramentových aj jednoduchých laserových modelov v cenovom rozpätí od 35 do 350 EUR.

Vybrať najlepšiu tlačiareň nie je také jednoduché, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať. Jednotlivé modely sa totiž nelíšia len cenou a technológiou, ale aj kvalitou tlače a z toho vyplývajúcich možností využitia. Komplikovaná situácia je v oblasti prevádzkových nákladov najpopulárnejších atramentových tlačiarní. Tie sú špecifické tým, že atrament používajú nie len pri tlači, ale aj pri čistení trysiek, ktoré musia byť udržiavané v dobrom stave, aby netrpela kvalita výstupu, alebo aby nedošlo k poškodeniu tlačovej hlavy.

K takzvaným samočistiacim cyklom pritom dochádza automaticky, bez nejakého jednoducho odhadnuteľného vzorca, napríklad po zapnutí či dlhšom čase nepoužívania prístroja. Preto len ťažko odhadnete, na koľko strán v skutočnosti jeden set farieb vystačí. Výrobcovia približnú kapacitu náplní uvádzajú, deklarované počty sa však blížia realite len vtedy, keď tlačíte prakticky nepretržite

V našich testoch sme sa preto okrem klasickej skúšky kvality tlače, kopírovania a skenovania zamerali aj na približný odhad, koľko atramentu tlačiarne spotrebujú "tajne". Okrem sedemnástich multifunkčných atramentových tlačiarní sme sa pozreli na zúbok aj siedmim čiernobielym laserovým tlačiarňam. Oproti časopisu navyše pridávame aj výsledky jednej mobilnej tlačiarne.


Testované výrobky - tiskárny (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tlačiarne jednoúčelové a multifunkčné (296 výrobků)
poslední aktualizace: 31.12.2015


Prihlásiť