Ako vybrať arašidové maslo

Obsah júlového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 7/2024 Obsah júlového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 25.3.2024

Arašidové maslo si v ostatných rokoch získalo veľkú obľubu. Je to lahodná a nutrične bohatá potravina, ktorá sa hodí na veľa spôsobov. Na trhu sa však nachádza široká škála produktov, a preto nie je vždy ľahké vybrať si to najlepšie. Nižšie nájdete niekoľko tipov, ktoré vám s výberom pomôžu.

Hoci arašidy svojim vzhľadom pripomínajú orechy, botanicky ide o strukovinu. Nátierky vyrábané z mletých pražených arašidov obsahujú okolo 50 % tuku a 25 % bielkovín. Pri nákupe arašidových nátierok môžete nájsť dva výrobky, ktorú sú zložením zásadne odlišné. V prvom rade môže ísť o arašidové maslo vyrobené iba z arašidov. Druhú možnosť ponúkajú arašidové nátierky, ktoré navyše obsahujú aj pridaný cukor, soľ a ďalšie rastlinné tuky. Odlišné zloženie sa prejavuje nielen v chuti, ale aj odlišnou nutričnou hodnotou. Nátierky skrývajú vyšší podiel cukru aj soli. Odporúčame vyberať výrobky s čo najvyšším množstvom arašidov.

Pri výberemôžete zohľadniť aj konzistenciu. Typické arašidové maslo (smooth) má hladkú a krémovú konzistenciu. Vedľa neho však môžete v obchodoch nájsť aj crunchy variant s kúskami arašidov, ktorý má hrubšiu štruktúru a chrumkavý efekt. Pri 100 % arašidovom masle je bežné, že sa olej na povrchu oddelí. To je prirodzený proces a nie je dôvodom na obavy. Maslo stačí pred konzumáciou premiešať.

Samozrejme, záleží aj na chuti. Kvalitná arašidová nátierka by mala mať výraznú lahodnú chuť arašidov. Nemalo by byť mdlé a v chuti by sa nemali objaviť nepríjemné príchute, najmä žltkastá a horká. Okrem základných variantov sa na trhu ponúkajú aj špeciálne ochutené výrobky, napríklad s kakaom, karamelom, alebo škoricou.

Neotvorené balenie arašidových nátierok skladujte v chladnom a tmavom mieste bez dosahu slnečného žiarenia. Načaté poháre je vhodné uchovávať v chladničke. Pokiaľ došlo počas skladovania k prirodzenému oddeleniu arašidového tuku, nátierku pred konzumáciou premiešajte.

Databáze testovaných výrobků

Arašidové nátierky (16 výrobků)
poslední aktualizace: 28.3.2024


Prihlásiť