Test tlačiarní 2019

Publikované v časopise 1/2019

Testy tlačiarní pravidelne zaraďujeme do zimného vydania časopisu. Inak to nie je ani v tomto roku. Opäť sme preverili tlačiarne multifunkčné aj jednoúčelové, farebné aj čiernobiele, s atramentom aj laserom. Niektoré sú ideálne na domáce použitie, iné ako stvorené do kancelárií. Za špičkovú si priplatíte, na bežnú tlač, kopírovanie a skenovanie však s prehľadom stačí aj niektorá s cenou pod stovku. Pri niektorých atramentových modeloch si však dávajte pozor na drastický nárast nákladov na tlač pri občasnom použití.

Do domácnosti sú možno najpraktickejšie multifunkčné atramentové modely. V jednom prístroji nájdete tlačiareň, kopírku aj skener. Táto kategória v našich testoch patrí k najpočetnejším a tento rok nie je výnimkou. Multifunkčné atramentové sme doplnili farebnými aj čiernobielymi viacúčelovými modelmi. Mysleli sme aj na tých, ktorí si vystačia so samotnou tlačou − svojich zástupcov majú  farebné atramentové a farebné aj čiernobiele jednoúčelové laserové tlačiarne.

Všetky produkty prešli sériou skúšok, ktoré dôkladne preverili ich praktické využitie. Kľúčové boli testy kvality tlače (textu, fotografií, grafov, tabuliek aj dokumentov obsahujúcich formátovaný text aj grafiku). Pri multifunkčných sme zisťovali aj kvalitu kopírky a skenera. Sledovali sme aj vybavenosť a ovládanie − jednoduchosť inštalácie a uvedenia do prevádzky, obsažnosť a zrozumiteľnosť návodu na použitie, reakcie na zadanie príkazov na tlač (vrátane zmien formátu, farieb alebo kvality) aj údržbu a odstraňovanie bežných problémov (napríklad manipulovanie so zaseknutým papierom alebo jednoduchosť výmeny použitých náplní).

Tabuľka obsahuje aj výsledky meraní spotreby elektrickej energie, hoci tá sa na celkovej známke nepodieľala. Informatívnu funkciu plnia aj vypočítané náklady na tlač. Pri každom výrobku uvádzame orientačnú cenu, na akú vás, pri používaní originálnych náplní, vyjde vytlačenie jednej stránky textu, grafov a tabuliek alebo farebnej fotografie. Zvláštnosťou atramentových tlačiarní je takzvaná dodatočná spotreba, ktorá môže náklady na tlač v určitých prípadoch citeľne predražiť.


jednoúčelové tiskárny laserové černobílé (porovnat)

jednoúčelové tiskárny laserové barevné (porovnat)

jednoúčelové tiskárny inkoustové (porovnat)

multifunkční tiskárny laserové černobílé (porovnat)

multifunkční tiskárny laserové barevné (porovnat)

multifunkční tiskárny inkoustové (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Tlačiarne jednoúčelové a multifunkčné (146 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2019


Prihlásiť