Test kompaktných fotoaparátov 2015

Publikované v časopise 2/2015

Najlepšie bežné kompakty vychádzajú zhruba na 220 až 320 Eur, dobrý však zoženiete už za menej ako 140 Eur. Veľký porovnávací test ukázal, že dve tretiny zo šesťdesiatich modelov, hodnotených v uplynulom roku, patrí skôr k priemeru a desatina získala iba dostatočné známky. Z kompaktov menších a stredných rozmerov pre vás vyberáme 17 najlepšie umiestených modelov. Do priameho porovnania sme zaradili tiež niekoľko top modelov smartfónov a dva bezdrôtové objektívy na mobily.

Platí, že ambicióznejším amatérskym fotografom môže vhodne zvolený kompakt ponúknuť omnoho viac možností ako mobil, a pritom sa bez väčších problémov vojde do vrecka. Výhody smartfónov sú však neoddiskutovateľné. Oproti priemernému kompaktu sú tenšie aj skladnejšie a hlavne vždy a všade po ruke. Fotografie z nich je možné ľahko arýchlo posielať kamkoľvek cez internet.

V prospech kompaktných fotoaparátov hovorí hlavne optický zoom, teda ak vynechámezvyčajne kvalitnejšie objektívy a väčšie obrazové snímače. Vzhľadom na to, že digitálne kompakty sú špeciálne navrhnuté na fotografovanie, ľahšie sa s nimi manipuluje vďaka ergonomicky rozvrhnutým ovládacím prvkom a pohodlnejšej mechanickej spúšti. Pri fotení sa lepšie drží a často sa dá používať len jednou rukou.

Aby sme zistili, ako vychádzajú aktuálne smartfóny v priamom porovnaní s kompaktmi, otestovali sme vybrané modely podľa rovnakého testovacieho programu ako klasické fotoaparáty. Pretože sa jedná o rozsiahlejší a prísnejší test, výsledné známky sú nižšie, ako tie, ktoré si prístroje odniesli z testu mobilných telefónov, v ktorom nekladieme na fotografický výkon tak vysoké nároky. Ako toto priame porovnanie kompaktov a mobilov dopadlo? Dozviete sa to v teste, ktorý odhalí podrobné výsledky 9 smartfónov a 17 kompaktných fotoaparátov. Zaujímala nás tradične kvalita snímok,videa, blesku, displeja a obsluhovanie.


Testované výrobky - kompakty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kompakty 2013 (197 výrobků)
poslední aktualizace: 3.12.2015


Prihlásiť