Test mobilných telefónov 2021

Publikované v časopise 4/2021

Aj keď na trhu s mobilnými telefónmi rozhodne nie je všetko ružové, v ostatnom čase nachádzame nepodarené produkty len zriedkavo. Dokonca aj medzi lacnejšími prístrojmi sa často objaví model, ktorý stojí za pozornosť. Zmenila na tom niečo najnovšia dávka laboratórne otestovaných mobilov? Presvedčte sa sami.

Ak máte menšie vrecká alebo drobnejšie ruky a vyberali ste si v uplynulých rokoch mobilný telefón, mohol to byť pre vás nepríjemný zážitok. Nie je to tak, že by kompaktné telefóny boli dostupné iba v nižších cenových kategóriách. Menšie smartfóny totiž na nejaký čas úplne zmizli z trhu. Niekoľko rokov ste spásu mohli nájsť v telefónoch Sony Xperia Compact, aj tie však s novým radom XZ2 akosi „nakysli“. Kto by to bol povedal, že s ďalším skutočne kompaktným smartfónom príde na trh práve Apple. Všetci, ktorým lezú na nervy veľké telefóny vo vreckách dúfali, že sa zvyšok trhu modelom iPhone 12 mini inšpiruje. Ostatní výrobcovia sa ale rozhodli prevziať inú vlastnosť nových zariadení Apple − absenciu nabíjacieho adaptéra v balení.

Prelom rokov 2020/21 je začiatkom obdobia, keď si môžete zaobstarať mobilný telefón za stovky eur a potom si priplatiť za luxus, že ho nabijete z elektrickej zásuvky. Nebudeme sa venovať tomu, či sú vyhlásenia výrobcov o ekologickosti tohto riešenia platné. Na diery v tejto argumentácii už poukázalo veľa iných médií. Faktom je, že sa neprítomnosť nabíjacieho adaptéra pri niektorých prístrojoch odrazila aj na našom testovaní. Predtým sme rýchlosť nabíjania mobilov merali s dodávaným príslušenstvom. Teraz to pri niektorých modeloch nie je možné. Ak teda v našom teste vidíte telefón, ktorý v balení nabíjačku neobsahuje, nabíjanie sme testovali s dokúpenou originálnou rýchlonabíjačkou od výrobcu. Až na túto drobnosť sa náš testovací program nezmenil, výsledky testu sú teda úplne porovnateľné s predchádzajúcimi testami.


telefony nad 10 000 Kč (porovnat)

telefony od 5000 do 10 000 Kč (porovnat)

telefony do 5000 Kč (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony (421 výrobků)
poslední aktualizace: 27.7.2021


Prihlásiť