Test mobilných telefónov 2021 II

Publikované v časopise 11/2021

Trh s mobilnými telefónmi je po niekoľkých rokoch opäť zaujímavý. Špičkové modely svojimi netradičnými formátmi a vylepšeniami narúšajú spektrum inak zameniteľných „placiek“. Pôsobivo vybavení zástupcovia nižšej strednej triedy zas používateľom nedávajú veľa dôvodov na nákup čohokoľvek drahšieho. Ktorý telefón si teda vybrať? Pozrite sa na výsledky aktuálne otestovaných modelov.

Test spoločenskej zodpovednosti výrobcov telefónov

Je výroba mobilných telefónov šetrná k životnému prostrediu? V akých podmienkach pracujú robotníci, ktorí sa podieľajú na montáži? Ako vážne myslia svoje tvrdenia výrobcovia, ktorí sa sami prezentujú ako environmentálne zodpovední? V spolupráci s kolegami z nemeckej organizácie Stifting Warentest sme sa v samostatnom teste zamerali na spoločenskú zodpovednosť deviatich výrobcov mobilných telefónov. Viac sa dozviete tu.

V ponuke mobilov je v ostatnom čase dosť živo. Pozitívne určite je, že odvetvie pomaly nadobúda rozmanitosť. Aj keď na trhu stále vládnu šesťpalcové „placky“, konečne sú znova dostupné aj kompaktnejšie modely. Apple iPhone 13 mini napríklad stavia na klasickej konštrukcii, Samsung Galaxy Z Flip3 je zase možné zložiť. V prípade svojich ohybných telefónov Samsung ukázal, že rozhodne len tak niekam nezmizne. Novej generácii prístrojov Z Flip3 a Z Fold3 pridal výrobca, okrem iných vlastností, aj prvky výbavy aj vodotesnosť. Utesniť prístroje s pohyblivými súčasťami samozrejme nie je nič jednoduché. Ako sa toto dielo Samsungu podarilo, to sa dozviete v našom teste odolnosti.

O zaujímavosti neprichádzajú ani ľudia, ktorí nechcú platiť za mobilný telefón čiastku blízku priemernej mesačnej mzde. V lacnejších modeloch sa tento rok napríklad začali vo väčšej miere objavovať displeje s vyššou obnovovacou frekvenciou alebo 5G konektivitou. Škoda len, že vodotesnosť je, až na výnimky, stále výsadou drahších modelov.

Spotrebitelia sa doteraz mohli tešiť, že aspoň na jeden segment trhu kríza spojená s nedostatkom čipov natoľko nedoľahla. Mobilné telefóny skutočne v poslednom čase neboli nijako zvlášť nedostupné. Ani ich ceny neexplodovali tak, ako to bolo napríklad v prípade grafických kariet. To sa však môže zmeniť. Napríklad spoločnosť Apple v októbri oznámila, že kvôli nedostatku súčiastok zníži výrobu radu iPhone 13 o milióny kusov. Na nedostatok sa už chystajú aj naši obchodníci, ktorí prostredníctvom médií opatrne pripravujú zákazníkov na to, že budú v blízkej budúcnosti na niektorý tovar dlhšie čakať a výrazne si zaň priplatia. Pre tých, ktorí si napriek tomu (alebo práve preto) plánujú telefón zaobstarať, prinášame výsledky aktuálne otestovaných modelov.


telefony nad 10 000 Kč (porovnat)

telefony od 5000 do 10 000 Kč (porovnat)

telefony do 5000 Kč (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Mobily a smartphony 2018–2020 (306 výrobků)
poslední aktualizace: 29.10.2020


Prihlásiť