Test akumulátorových reťazových píl 2021

Publikované v časopise 8/2021

Príprava dreva do kachlí , alebo prerezávanie zelene, môže byť poriadna fuška. Reťazová píla urobí tú najťažšiu prácu za vás. Akumulátorové píly sú alternatívou ku káblovým aj klasickým benzínovým „motoroukám“. Hodia sa najmä na prácu v záhrade, aj okolo domu. Do laboratória sme poslali 13 modelov a dali sme preveriť, ako si poradia s rezaním, alebo aká je výdrž akumulátorov. A, samozrejme, nás zaujímalo aj ovládanie a hlučnosť.

Reťazová píla nájde uplatnenie v dielni, na záhrade aj na chalupe a dokáže vám ušetriť veľa síl. Jej princíp je pomerne jednoduchý. Motor poháňa ozubenú reťaz vysokou rýchlosťou cez vodiacu lištu. Čím dlhšiu lištu píla má, tým väčší má prierez a tým silnejšie polená dokáže spracovať. V našom teste sa dĺžka lišty na pílach pohybovala od 20 do 45 cm. Píly s kratšou lištou sa hodia viac na tenšie konáre a polienka, čo potvrdilo aj naše testovanie.

Akumulátorové reťazové píly, ako naznačuje ich názov, sú poháňané batériou. Pri práci preto nemusíte zápasiť so sieťovým káblom a nebude vás limitovať ani vzdialenosť od zásuvky, tak ako pri elektrických pílach. Akumulátorové píly sú väčšinou ľahšie ako tie benzínové, nie sú také náročné na údržbu a pri používaní navyše neprodukujú splodiny. Ich nevýhodou je zas obmedzený čas prevádzky na jedno nabitie. Rozhodli sme sa zaradiť ich na testovanie záhradnej techniky, aby sme zistili, ako obstoja pri rezaní rôznych druhov a veľkostí dreva.

Cenové rozpätie aku reťazových píl je pomerne široké. Najlacnejšie nami testované sa pohybujú okolo stovky, cena tých drahších dosahuje až k trom stovkám eur. Ale pozor, ide o cenu bez nabíjačky a akumulátora. Pílu väčšinou dostanete bez nich, a preto si ich musíte zvlášť dokúpiť. Na trhu sú však dostupné aj kompletné sady.

Ako sme už spomenuli, do laboratória sme poslali 13 modelov akumulátorových reťazových píl. Najdôležitejšia bola skúška rezania, pri ktorej sme preverovali vertikálne aj horizontálne rezanie, výrub a do úvahy sme brali aj opotrebovanie reťaze. Píly sme zverili do rúk dvoch skúsených laboratórnych odborníkov. Pri testovaní sme hodnotili aj vlastnosti akumulátorov, ovládanie a hlučnosť píl.

Výsledky sú naozaj zaujímavé, za rezanie sme rozdali od veľmi dobrých známok až po dostatočné. Ukázalo sa, že niektoré modely si ľahko poradili s vetvami, polenami aj náročným rezaním tvrdého dreva a železničných podvalov, no iným sa príliš nedarilo. Niekoľko píl nezvládlo rezanie najväčších polien.

Viac informácií a kompletné výsledky nájdete v aktuálnom teste.


Testované výrobky - akumulátorové reťazové píly (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Akumulátorové reťazové píly (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.7.2021


Prihlásiť