Moderné televízory si nasadili diétu. V stále tenších prístrojoch je však stále menej miesta pre výkonné reproduktory. Hoci sa výrobcovia snažia a niektoré (najmä) väčšie a drahšie TV majú vydarený zvuk, veľa modelov audio kvalitou zaostáva. Jedným zo spôsobov, ako zážitok z prehrávaných filmov umocniť, je zaobstarať si soundbar.
Ide o vcelku jednoduché a zároveň elegantné riešenie, pri ktorom − na rozdiel od klasických sústav domácich kín − odpadá zložité rozmiestňovanie reproduktorov po miestnosti. Soundbar (stretnúť sa môžete aj s prepisom sound bar) je kompaktný systém niekoľkých reproduktorov (väčšinou) umiestnených do úzkej podlhovastej lišty. Kvôli lepším basom sa niektoré dodávajú s externým subwooferom. My sme do testu zaradili oba typy, konkrétne 23 modelov so subwooferom a 12 jednodielnych prístrojov. Dva výrobky predstavujú výnimku − nejde o klasické lišty, ale rozmernejšie ploché zvukové dosky, tzv. Soundbasy.
Soundbary rozhodne nie sú lacné − menej ako 240 € stála iba pätica testovaných modelov a naopak, narazili sme aj na prístroje s cenovkou výrazne presahujúcu aj 770 €. Po zistení výsledkov môžeme konštatovať, že sa takáto investícia oplatí iba v niektorých prípadoch.
Najviac nás pochopiteľne zaujímalo, ako soundbary znejú. Výsledky skúšok kvality zvuku sa preto na celkovom hodnotení podieľajú 75 %. Testy zvuku sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: laboratórne merania a posluchové skúšky.