Test soundabarov 2018

Sdílejte

Publikované v časopise 12/2018

Súčasné ploché televízory často ponúkajú krásny obraz. No menej už ich vie vyprodukovať adekvátnu zvukovú kulisu a priblížiť vašu obývačku malej kinosále. Jednou z možností, ako sluchový pôžitok v domácich podmienkach zlepšiť, je kúpiť si soundbar. Laboratórium preverilo 35 modelov so subwooferom aj bez neho. Kvalita zvukovej reprodukcie je premenlivá, narazili sme na vydarené aj priemerné modely. Sklamalo nás tiež niekoľko drahších systémov.

Moderné televízory si nasadili diétu. V stále tenších prístrojoch je však stále menej miesta pre výkonné reproduktory. Hoci sa výrobcovia snažia a niektoré (najmä) väčšie a drahšie TV majú vydarený zvuk, veľa modelov audio kvalitou zaostáva. Jedným zo spôsobov, ako zážitok z prehrávaných filmov umocniť, je zaobstarať si soundbar.

Ide o vcelku jednoduché a zároveň elegantné riešenie, pri ktorom − na rozdiel od klasických sústav domácich kín − odpadá zložité rozmiestňovanie reproduktorov po miestnosti. Soundbar (stretnúť sa môžete aj s prepisom sound bar) je kompaktný systém niekoľkých reproduktorov (väčšinou) umiestnených do úzkej podlhovastej lišty. Kvôli lepším basom sa niektoré dodávajú s externým subwooferom. My sme do testu zaradili oba typy, konkrétne 23 modelov so subwooferom a 12 jednodielnych prístrojov. Dva výrobky predstavujú výnimku − nejde o klasické lišty, ale rozmernejšie ploché zvukové dosky, tzv. Soundbasy.

Soundbary rozhodne nie sú lacné − menej ako 240 € stála iba pätica testovaných modelov a naopak, narazili sme aj na prístroje s cenovkou výrazne presahujúcu aj 770 €. Po zistení výsledkov môžeme konštatovať, že sa takáto investícia oplatí iba v niektorých prípadoch.

Najviac nás pochopiteľne zaujímalo, ako soundbary znejú. Výsledky skúšok kvality zvuku sa preto na celkovom hodnotení podieľajú 75 %. Testy zvuku sa dajú rozdeliť do dvoch skupín: laboratórne merania a posluchové skúšky.


soundbary s externím subwooferem (porovnat)

soundbary bez externího subwooferu (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Soundbary 2018–2019 (48 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Prihlásiť