Test soundbarov 2015

Publikované v časopise 1/2015

Ak nie ste spokojní so zvukom vášho televízorad, môžete si vybrať z viacerých riešení. Jedným z najľahších je kúpa takzvaného soundbaru, inak povedané zvukovej lišty. Najnovšia alternatíva ku klasickému domácemu kinu sľubuje vylepšiť ozvučenie domácnosti bez toho, aby ste museli zložito rozmiestňovať reproduktory a potkýnať sa o káble. Pokiaľ však čakáte zvuk porovnateľný s lepšími domácimi kinami alebo hi-fi systémami, radšej znížte svoje očakávanie. Dobrú známku získali len 3 z 24 testovaných modelov, pričom o autentickom priestorovom efekte nemôže byť reč. Horšie pritom dopadli aj niektoré drahé prístroje.

Ostrý obraz súčasných televízorov dokáže nadchnúť, zvlášť pri sledovaní filmov vo vysokom rozlíšení. S kvalitou zvuku to však často také slávne nie je. V tenkých telách plochých televízorov obvykle nie je priestor na adekvátne reproduktory, a tak je ich zvuk často nevýrazný a plochý, skrátka vzdialený zážitku pri návšteve kina. Soundbary ponúkajú jednoduché a štýlové východisko z tohto problému. Jedná sa o kompaktné zvukové systémy obsahujúce sadu reproduktorov v nenápadnej pozdĺžnej skrinke, ktorú jednoducho umiestnite pod televízor alebo pripevníte na stenu.

Soundbary môžete dostať v rôznych podobách. Siahnuť môžete po jednodielnych modeloch, ale aj po prístrojoch s externým subwooferom (reproduktorom hlbokých tónov) pre zvýraznenie basov. Pri väčšine modelov v teste je subwoofer bezdrôtový, nemusíte sa teda obmedzovať dĺžkou kábla spájajúceho ho s hlavnou jednotkou. Popri tenkých pozdĺžnych soundbaroch (zvukových líšt) je možné nájsť aj rozmernejšie ploché varianty označované ako soundbase alebo soundplate (zvuková doska). Ich tvar nedovoľuje zavesenie na stenu – sú určené priamo pod televízor, ktorý na ne postavíte. Všetky typy nájdete v našom teste.

Kvalitu reprodukcie zvuku a priestorového efektu sme zisťovali pri posluchových testoch v skupine skúsených poslucháčov a pracovníkov laboratória. Hodnotiaci najprv posudzovali reprodukciu klasickej, rockovej a populárnej hudby v stereo režime, potom nasledoval test priestorového režimu. Posluchové testy sme doplnili technickými meraniami, ktoré nám poskytli úplnejší obraz o kvalite jednotlivých modelov – merali sme frekvenčnú odozvu a maximálnu hlasitosť vo vzdialenosti dvoch metrov, pri ktorej nedochádza ku počuteľnému skresleniu zvuku. V teste sme sa tradične zamerali aj na porovnanie pohodlnosti obsluhovania jednotlivých prístrojov a zaujímala nás aj spotreba elektrickej energie.


Testované výrobky - soundbary (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Soundbary (24 výrobků)
poslední aktualizace: 30.12.2014


Prihlásiť