Test žehličiek 2016

Publikované v časopise 4/2016

Pre väčšinu ľudí asi nepatrí žehlenie k obľúbeným domácim prácam. Pokiaľ ale nechcete mať košele či blúzky pokrčené, je nutné sa tomu z času na čas venovať. Keď už nie je žehlenie zábavné, malo by byť aspoň efektívne. K tomu je, okrem zručnosti, nutná aj účinná žehlička. Poslali sme teda do laboratória 15 naparovacích modelov. Za samotné žehlenie sme udelili iba uspokojivé hodnotenie a jedno dostatočné. Niektoré modely mali problémy s výdajom pary a dva prepadli v skúške odolnosti proti zaneseniu vodným kameňom.

Hovorí sa, že šaty robia človeka. Každý, kto chce vyzerať upravene, musí sem tam siahnuť po žehličke. Žehliť je nutné oblečenie z rôznych materiálov, preto sme žehličky testovali na troch najčastejších, konkrétne na zmesi polyesteru a bavlny, bavlnerifľovine. Všetky textílie boli v laboratóriu špeciálnym prístrojom pokrčené rovnakým spôsobom, a potom žehlené automatickým strojom simulujúcim pohyby ľudskej ruky. Po vyžehlení pracovníci skúšobne látky porovnávali so vzorkami a zaznamenávali, ako si daný model poradil s vyžehlením jednotlivých materiálov.

Časovo najnáročnejšia časť testu bola skúška odolnosti voči zaneseniu vodným kameňom. Pri naparovacích žehličkách bol samozrejme testovaný aj výdaj pary. Laboratórium ho zisťovalo pri maximálnej, aj strednej teplote. Výsledky sa veľmi líšili pri jednotlivých modeloch.

Žehlička je spotrebič, ktorý sa do domácnosti kupuje raz za niekoľko rokov. Zaujímalo nás teda nielen to, ako žehlí a koľko pary vyprodukuje, ale aj to, ako dlho vydrží žehliaca plocha. V rámci testu ovládania sme odborníkmi nechali ohodnotiť aj riziko možného popálenia.


Testované výrobky - žehličky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Žehličky 2013 (139 výrobků)
poslední aktualizace: 27.9.2018


Prihlásiť