Test pracích prostriedkov 2015

Publikované v časopise 8/2015

Ponuka pracích prostriedkov na našom trhu je obrovská. Väčšina z nich láka na obaloch hlavne na spoľahlivé odstránenie škvŕn. Či výrobky skutočne dokážu všetko, čo ich výrobcovia sľubujú, sme otestovali na 16 pracích géloch a kapsulách. So škvrnami od oleja či čokolády si väčšina z nich poradila. Horšie to bolo s čajom, trávou alebo horčicou. Najhoršie výsledky sme zaznamenali pri čučoriedkach, ktoré nedokázal vyprať ani jediný výrobok. 

Rovnako ako v minulom roku sme pre vás aj tento rok otestovali pracie prostriedky na farebnú bielizeň. Sypké pracie prášky sme tentoraz vymenili za pracie kapsule, ktorým dávajú niektorí spotrebitelia prednosť kvôli jednoduchej manipulácií aj bezproblémovému dávkovaniu.

Ako novinku sme do skúšok zaradili aj test vplyvu prostriedkov na trvanlivosť farby praných textílií. V tomto teste sme skúmali, ako sú výrobky šetrné voči bielizni bez ohľadu na jej zašpinenie. Často je totiž nutné vyprať oblečenie, ktoré je iba prepotené či znečistené bežným nosením a nie sú na ňom viditeľné škvrny. Test trvanlivosti farby sme robili po dvadsiatich bežných cykloch prania. Na testovanie sme vybrali viac ako dvadsať farebných odtieňov, od pastelovo modrej až po tmavo zelenú, červenú alebo čiernu. Po vypraní sme hodnotili, ako sa odtieň farby, ktorú má daný kus látky, po niekoľko násobnom praní približuje tomu pôvodnému, či ako sa od neho líši.

Rozdiely sa medzi jednotlivými pracími prostriedkami našli a opäť sa potvrdilo, že vyššia cena nemusí byť priamo úmerná vyššej kvalite. Ako sme už uviedli, čučoriedky zostávajú pre väčšinu gélov a kapsúl achillovou pätou.


Testované produkty (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pracie gély a kapsule (16 výrobků)
poslední aktualizace: 6.8.2015


Prihlásiť