Odpor proti platobnému rozkazu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Vydané: 1.4.2012   

Ak vám bol doručený platobný rozkaz súdu a s jeho vydaním nesúhlasíte (napr. preto, že ste svoje záväzky už pred podaním žaloby žalobcovi uhradili), môžete jeho účinkom zabrániť jedine v zákonnej lehote podaným odporom. Ako taký odpor vyzerá, ako aj ďalšie základné informácie, možno vyčítať v nasledujúcom vzore. Rovnako ako pri vzore návrhu na vydanie platobného rozkazu aj tu upozorňujeme na riziká tohto súdneho podania.
 

Pre akú situáciu je tento vzor vhodný?

Súdne konanie v sporných veciach sa začína podaním na súd, ktoré sa nazýva žalobou. Je krokom, ktorý spravidla nasleduje potom, čo mimosúdne riešenie sporu medzi spotrebiteľom a dodávateľom nebolo úspešné. Zvláštnym druhom žaloby je návrh na vydanie platobného rozkazu. Platobný rozkaz je rozhodnutie súdu, ktoré môže byť vydané len v prípade, keď žalobca nárokuje zaplatenie peňažnej sumy, a právo na jej zaplatenie vyplýva už z žalobcom uvedených skutočností. Pre platobný rozkaz je charakteristické, že k jeho vydaniu dôjde bez nariadenia súdneho pojednávania, bez vyjadrenia druhej strany a bez toho, aby sa súd musel podrobnejšie zaoberať skutočnou oprávnenosťou nároku žalobcu, a to v horizonte dní až týždňov od doručenia návrhu na jeho vydanie súdom. Procesnou obranou odporcu proti už vydanému a riadne doručenému platobnému rozkazu (do jeho vlastných rúk) je odpor, ktorého doručením súdu v zákonnej lehote (15 dní od doručenia platobného rozkazu) sa platobný rozkaz ruší a súdne konanie ďalej smeruje k vydaniu klasického rozsudku. Ak žalovaný aj napriek riadnemu doručeniu platobného rozkazu túto procesnú obranu nevyužije, má platobný rozkaz účinky právoplatného rozsudku a žalobca tak získava vykonateľné rozhodnutie (exekučný titul), ktorý môže použiť pre návrh na nariadenie exekúcie v prípade, keď žalovaný žalovanú sumu dobrovoľne nezaplatí.

 

Ako tento vzor využiť?

Poučenie pre podanie odporu obsahuje predovšetkým samotný platobný rozkaz. Odpor sa podáva v 15-dňovej lehote od doručenia platobného rozkazu na súd, ktorý platobný rozkaz vydal. Lehota 15 dní je zachovaná, ak v tejto dobe bola zásielka s odporom preukázateľne odovzdaná na poštovú prepravu. Neskoro podaný odpor súd uznesením odmietne. Odpor musí byť odôvodnený. Odpor je možné podať akoukoľvek formou, vrátane faxu alebo elektronicky. Možno odporučiť klasické písomné podanie poštou, doporučene. Ak však žalovaný nesúhlasí len s výrokom o trovách konania obsiahnutých v platobnom rozkaze, je opravným prostriedkom proti nemu odvolanie, ktoré nemá vplyv na platnosť platobného rozkazu ohľadom základu žalovanej sumy.

Spotrebiteľ domáhajúci sa ochrany svojho práva na súde je zo zákona o súdnych poplatkoch oslobodený od zaplatenia súdnych poplatkov za podaný odpor (túto skutočnosť je vhodné zdôrazniť aj priamo v odpore).



Prihlásiť