Návrh na vydanie platobného rozkazu

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Vydané: 1.4.2012   

Ak neúspešne požadujete od obchodníka zaplatenie peňažnej sumy a doterajšie pokusy o mimosúdne riešenie spotrebiteľských sporov neboli úspešné, možno pristúpiť k súdnemu podaniu návrhu na vydanie platobného rozkazu, ktorého vzor tu predkladáme. Nutné je však upozorniť aj na riziká s tým spojené, ktoré neodporúčame prehliadať.

Pre akú situáciu je tento vzor vhodný?

Súdne konanie v sporných veciach sa začína podaním na súd, ktoré sa nazýva žalobou. Je krokom, ktorý spravidla nasleduje potom, keď mimosúdne riešenie sporu napríklad medzi spotrebiteľom a dodávateľom nebolo úspešné. Zvláštnym druhom žaloby je návrh na vydanie platobného rozkazu. Platobný rozkaz je rozhodnutie súdu, ktorý môže byť vydaný len v prípade, keď žalobca nárokuje zaplatenie peňažnej sumy a právo na jej zaplatenie vyplýva už zo žalobcom uvedených skutočností. Pre platobný rozkaz je charakteristické, že k jeho vydaniu dôjde bez nariadenia súdneho pojednávania, bez vyjadrenia druhej strany a bez toho, aby sa súd musel podrobnejšie zaoberať skutočnou oprávnenosťou nároku žalobcu, a to v horizonte dní až týždňov od doručenia návrhu na jeho vydanie súdu. Procesnou obranou žalovaného proti už vydanému a riadne doručenému platobnému rozkazu (do jeho vlastných rúk) je odpor. Doručením odporu súdu v zákonnej lehote (15 dní od doručenia platobného rozkazu) sa platobný rozkaz ruší a súdne konanie ďalej smeruje k vydaniu klasického rozsudku (pozri vzor „Odpor proti platobnému rozkazu“). Ak žalovaný aj napriek riadnemu doručeniu platobného rozkazu odpor nepodá, má platobný rozkaz účinky právoplatného rozsudku a žalobca tak získava vykonateľné rozhodnutie (exekučný titul), ktorý môže použiť pre návrh na nariadenie exekúcie v prípade, keď žalovaný žalovanú sumu dobrovoľne nezaplatí.

 

Ako tento vzor využiť?

Návrh na vydanie platobného rozkazu podáva navrhovateľ- spotrebiteľ príslušnému súdu, t.j. ak ide o spor zo spotrebiteľskej zmluvy na okresný súd, v obvode ktorého má bydlisko spotrebiteľ (§ 87 písm. f) Občianskeho súdneho poriadku). Návrh sa zasiela písomne v dvoch vyhotoveniach do podateľne súdu. Spotrebiteľ domáhajúci sa ochrany svojho práva na súde je zo zákona o súdnych poplatkoch oslobodený od platenia súdnych poplatkov (túto skutočnosť je vhodné zdôrazniť aj priamo v návrhu). Ak je navrhovateľ držiteľom zaručeného elektronického podpisu, môže návrh na vydanie platobného rozkazu poslať prostredníctvom internetovej stránky Ministerstva spravodlivosti Slovenskej republiky (https://portal.justice.sk/eZaloby/Stranky/PopisSluzieb.aspx). Náležitosťami žaloby sú vo všeobecnej rovine označenie súdu, ktorému je podanie určené, označenie žalobcu a žalovaného (meno, priezvisko, bydlisko, dátum narodenia, u podnikateľa miesto podnikania alebo sídlo najlepšie s uvedením identifikačného čísla podnikateľa), označenie veci, ktorej sa podanie týka, opísanie všetkých rozhodujúcich skutočností, údaj o tom, čoho sa žalobca domáha, to všetko spolu s označením a pripojením listinných dôkazov. Samozrejmosťou je ďalej dátum a podpis navrhovateľa.



Prihlásiť