Test quinoy 2024

Sdílejte

Publikované v časopise 3/2024

Popri bežných potravinách sa snažíme zaoberať aj modernými trendmi a jednému z nich patrí aj nasledujúci text. Z aktuálnej ponuky „superpotravín“ sme si vybrali quinou. Hoci ide o jednu z najstarších plodín na svete, Európa ju objavila len nedávno. Pripisuje sa jej veľa výhod, predovšetkým vysoký obsah bielkovín a vlákniny. Nezávislé laboratórium pre nás overilo, či je to pravda.

Čo tiež testujeme

Špeciálnym potravinám sa venujeme pravidelne, v ostatných rokoch sme otestovali napríklad:

Ste fanúšikmi quinoy, alebo ste o tejto superpotravine počuli len nedávno? Tak, alebo onak, mohol by vás zaujímať náš test quinoy. Cieľom bolo zistiť či skutočne ponúka to, čo si do nej spotrebitelia predovšetkým sľubujú: vysoký obsah bielkovín a vlákniny.

Rôzne druhy na rôzne preferencie

Na trhu existuje veľa rôznych druhov quinoí, líšiacich sa chuťou aj farbou. Biela quinoa a červená quinoa sú dva hlavné druhy, ktoré môžete nájsť. Naším cieľom bolo zistiť, ktorú je vhodné kúpiť, či už preferujete biely, alebo červený variant.

Zaujímavá voľba pre vegetariánov

Veľký dôraz sme v teste kládli na hlavné výživové aspekty, ktorými sú obsah bielkovín a vlákniny. Quinoa patrí medzi najlepšie rastlinné zdroje proteínu. Nielen, že obsahuje pomerne veľké množstvo, navyše v sebe ukrýva takmer všetky esenciálne aminokyseliny. Tie sú v strave potrebné na vlastnú tvorbu bielkovín. Veľmi zaujímavý je aj podiel vlákniny, ktorým quinoa prekonáva množstvo druhov ovocia a zeleniny. Okrem samotného obsahu obidvoch živín sme kontrolovali aj to, či nami zistené hodnoty zodpovedajú deklaráciám v tabuľkách nutričných hodnôt.

Bezpečnosť je na prvom mieste

Testovanie nezostalo len pri hodnotení nutričných hodnôt, pozreli sme sa aj na nežiaduce látky. Najrelevantnejšími sú v tomto prípade mykotoxíny a pesticídy. Našťastie sme zistili, že väčšina quinoí, ktoré sme testovali, boli bez akýchkoľvek problémov.


bílá quinoa (porovnat)

červená quinoa (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Quinoa (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.2.2024


Prihlásiť