Detské plastové fľaše uvoľňujú chemikálie

Obsah dubnového vydání

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2019 Obsah dubnového vydání

Vydané: 11.9.2018   

Všetky otestované fľaše na vodu používané predškolskými a školskými deťmi obsahujú škodlivé chemikálie, ako ukázali testy vykonané v Nórsku. Víťazom testu sa tak stalo len najmenšie zlo.

Výskum na objednávku nórskej spotrebiteľskej organizácie Forbrukerrådet mal za úlohu zistiť, či sa z fliaš do vody uvoľňujú škodliviny a v akom množstve. Ukázalo sa, že chemikálie a kovy sa dostávajú do tekutiny zo všetkých jedenástich vzoriek. V niektorých prípadoch boli odhalené dokonca zákonom zakázané látky, ktoré však neprekročili povolené limity. Z rôznych skúmaných fliaš sa do vody dostávajú ftaláty, bisfenol A, organický fosfor, brómové spomaľovače horenia (BFR), olovo, no aj mnohé ďalšie regulované chemikálie, ktorým by sme sa mali vyhýbať. Je poľutovaniahodné, že sa to týka aj fliaš určených deťom a zdobených lákavými postavičkami. Aj keď ide o stopové množstvá škodlivín, ktorá zdravie priamo neohrozujú, nesmieme zabúdať na nebezpečenstvo kokteilového efektu, pri ktorom na organizmus pôsobia podobné látky z mnohých rôznych zdrojov.

Najlepšie v teste dopadli fľaše na vodu Behållare z IKEA a Sistema Square, ktoré sú aj na našom trhu. Škodlivé látky sa z nich takmer neuvoľňujú. Naopak, najhoršie sa darilo  čiernej fľaške Sanrio Hello Kitty. Medzi nimi sa umiestnilo osem zvyšných skúmaných fliaš, z ktorých je v Slovenskej republike v predaji ružová Nike Sport Water Bottle a donedávna ste si mohli kúpiť aj Rosti Mepal Star Wars firmy Jernia.

Prihlásiť