Test sušenej mliečnej výživy pre batoľatá 2017

Publikované v časopise 10/2017

Správna dávka prášku do teplej vody, niekoľko pohybov rukou a je to hotové. S mliečnou bleskovou, ktorú dokážu rodičia v určitom čase náležite oceniť, sa stretne počas svojho života väčšina dojčiat aj batoliat. Môžeme však veriť ich neškodnosti? Preskúmali sme nežiaduce látky v sušených výživách pre deti staršie ako 12 mesiacov, ktoré už tieto výrobky pre život nevyhnutne nepotrebujú. Nenašli sme kadmium ani transmastné kyseliny, ale niektoré boli kontaminované vyššími dávkami MCPD.

Tentoraz sa stala predmetom nášho testovania sušená výživa pre batoľatá. Posvietili sme si na výrobky, ktoré sú určené deťom od jedného roka, a ich prítomnosť v strave už nie je pre ich správny vývoj nutná. Batoľatá, ako sa tiež nazývajú malé deti od jedného do troch rokov, môžu piť pasterizované kravské mlieko a nevyhnutné minerály, vitamíny a ďalšie látky môžu získavať z pestrej stravy.

Priemyselne vyrábané sušené výživy pre deti staršie ako jeden rok sa skladajú z odtučneného kravského mlieka a rastlinných olejov, sú doplnené o veľa nutrične významných látok. Zároveň je však ich výroba spojená s rizikami kontaminácie látkami, ako sú ťažké kovy alebo monochlorpropandioly (MCPD), ktoré vznikajú počas spracovania rastlinných olejov.


Testované výrobky - sušená batolecí mléka (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Sušená batoľacia výživa (13 výrobků)
poslední aktualizace: 29.9.2017


Prihlásiť