Test kolových nápojov 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 7/2023

Coca-Cola, Pepsi Cola a podobné malinovky majú tak svojich verných fanúšikov, ako aj širokú skupinu odporcov. Ako dôvod, prečo sa im treba vyhýbať, sa uvádza vysoký podiel cukru, prítomnosť fosforu, alebo ich kyslý charakter. V teste sme sa na tieto sporné body pozreli s vopred očakávanými výsledkami. Cukru je v kolových limonádach naozaj viac než dosť, v pol litri okolo deväť kociek. Jeden z výrobkov nás navyše nemilo prekvapil zamlčanými informáciami o zložení.

Kolové malinovky, kvôli zjednodušeniu Coca-Cola, Pepsi a ich alternatívy, sú pre mnohých synonymom nie príliš zdravého nápoja. V teste kolových limonád sme zisťovali, ako to s nimi je.

Nielen Coca-Cola a Pepsi

Podľa reklamy by sa mohlo zdať, že v tejto kategórii malinoviek existujú len dve-tri značky: Coca-Cola, Pepsi Cola a RC Cola. V skutočnosti existuje veľa alternatív, či už ide o privátne značky obchodných reťazcov, alebo produkty malých firiem. Celkovo sa nám na testovanie podarilo v našich obchodoch nakúpiť 11 vzoriek, vrátane jednej kolovej malinovky v biokvalite. Test medzinárodných značiek nám  dal príležitosť aj na zahraničné porovnanie. Ku Coca-Cole a Pepsi Cole sme nakúpili aj nemecké a poľské vzorky. Nakupovali sme iba základné varianty sladené cukrom.

Sladké, kyslé a povzbudzujúce

V laboratóriu sme nechali preveriť všetky diskutované nepriaznivé aspekty nápojov tohto typu. V prvom rade sme zisťovali obsah cukru. Bez zvyšku sa potvrdilo, že kolové malinovky sú jedným z najvýdatnejších nenápadných zdrojov cukru v jedálnom lístku. Jeden 200 ml pohár totiž obsahuje v priemere 18 g. Kolové malinovky by už len preto nemali byť súčasťou bežného pitného režimu, ale len príležitostným osviežením.

Cukor však nie je jediná vec, o ktorej sa v súvislosti s hnedou limonádou hovorí. Zaujímal nás aj obsah kofeínu. V tomto ohľade malinovky nepredstavujú príliš veľký problém. Kofeín v nich slúži skôr ako aróma a 200 ml pohár obsahuje asi polovičnú porciu kofeínu oproti šálke čierneho čaju.

Posledným sporným bodom kolových limonád je kyselina fosforečná. Tá dáva limonádam typickú chuť, na druhej strane však prináša nízke pH a fosfor. Nízke pH môže byť problémom s ohľadom na zubnú sklovinu. Ukázalo sa, že takmer všetky testované nápoje mali pH v rizikovej oblasti nižšie ako 3. Musíme však dodať, že obsah fosforu v limonádach nepredstavoval žiadne riziko. Chemické rozbory však odhalili nečakaný problém. Pri rutinnej kontrole obsahu konzervačných látok sa totiž ukázalo, že jediná testovaná limonáda v biokvalite obsahovala konzervant sorban draselný. Nielen, že túto látku neuviedla na etikete, ale jej použitie v biopotravinách nie je vôbec povolené.

Zaujímavé výsledky prinieslo aj medzinárodné porovnanie limonád Coca-Cola a Pepsi Cola. Podľa údajov na etiketách sa naše, poľské a nemecké varianty oboch značiek líšili použitým spôsobom sladenia. Meranie ukázalo, že obsah cukru a jeho štruktúra sa líšili, ale ostatné parametre limonád, vrátane senzorických vlastností boli porovnateľné.


Testované výrobky - kolové nápoje (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kolové nápoje (15 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Prihlásiť