Test vŕtačiek 2020

Publikované v časopise 2/2020

Zimná prestávka domácich majstrov je ideálnym obdobím na kontrolu a doplnenie domácich dielní. Nasledujúce riadky sú určené všetkým, ktorí do nasledujúcej sezóny potrebujú novú vŕtačku a rozhodujú sa medzi sieťovou alebo bezdrôtovou. V laboratóriu sme otestovali 27 vŕtačiek s príklepom aj bez, napájaných akumulátorom aj káblom. Praktické skúšky odhalili nejednu slabinu vo výkonoch aj výdrži. Osobitne nás nepotešili dva modely, ktoré neprežili záťažový test.

Plánujete nákup novej vŕtačky a váhate medzi akumulátorovou a sieťovou? Poradiť by vám mohol náš test vŕtačiek. Vyskúšali sme a ohodnotili 26 rôznych vŕtačiek: akumulátorových, sieťových, s príklepom aj bez príklepu.

V laboratóriu všetky prístroje v praxi predvádzali, ako zvládajú skrutkovanie skrutiek do dreva aj kovu a vŕtanie do dreva, kovu a kameňa. Príklepové modely navyše preukázali svoje kvality pri vŕtaní do betónu a žuly. Pri práci sa ukázalo, že na náročné vŕtanie sa lepšie hodia sieťové prístroje, na precízne skrutkovanie sú však praktickejšie akumulátorové modely.

Ďalej nás pri vŕtačkách zaujímala pohodlnosť ovládania. Sledovali sme, ako príjemne sa s vŕtačkami manipuluje, ich hmotnosť alebo napríklad výbavu. V používateľskej prívetivosti boli opäť lepšie bezdrôtové prístroje. Boli ľahšie, vybavenejšie aj menej hlučné.

Pri bezdrôtových vŕtačkách hrali dôležitú úlohu skúšky kvality akumulátora. Zamerali sme sa na jeho výdrž, životnosť, ale aj rýchlosť nabíjania alebo sklon k samovoľnému vybíjaniu.

Posledný blok experimentov overil pevnosť a výdrž samotných vŕtačiek. Hodnotili sme kvalitu spracovania a došlo aj na záťažový test. Vŕtačky v ňom museli absolvovať tisícky cyklov simulujúcich rôzne pracovné zaťaženie.


Akumulátorové vrtačky s příklepem (porovnat)

Akumulátorové vrtačky bez příklepu (porovnat)

síťové vrtačky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Vŕtačky (39 výrobků)
poslední aktualizace: 30.1.2020


Prihlásiť