Ako testujeme myčky

Ako hodnotíme

grafická skladba celkového hodnotenia

  • umývanie a sušenie: 58,5 %
  • spotreba vody a energie: 14 %
  • dĺžka programov: 7,5 %
  • hlučnosť: 7,5 %
  • ovládanie: 7,5 %
  • spracovanie: 5 %

Účinnosť umývania

Testované sú dva programy – hlavný (univerzálny, denný, automatický, auto, normál) a úsporný (ekologický, eko, bio).

Náplň umývačky má kapacitu 12 súprav riadu. Náplň pozostáva celkovo z 96 kusov riadu (v prípade väčšej kapacity sa úmerne zvyšuje) – plytkých, polievkových aj dezertných porcelánových tanierov, šálok a podšálok, pohárov, téglikov, vidličiek, nožov, lyžíc, kávových lyžičiek, mís a misiek, plastového boxu, antikorových panvíc a nádob na pečenie. Náplň sa rozdelí na tri časti podľa spôsobu znečistenia. V prvej sú nečistoty zaschnuté na vzduchu pri izbovej teplote, v druhej sú zapečené v rúre pri teplote 80 °C a v tretej (panvice a nádoby na pečenie) takisto v rúre, tentoraz však pri teplotách 120, respektíve 160 °C. Časť riadu sa ponecháva nezašpinená. Na znečistenie sa používa maslo, margarín, vajcia, špenát, ovsené vločky, káva, čaj, paradajková šťava, mlieko, zemiakový škrob a mleté mäso. Riad sa do umývačky rozmiestňuje tak, aby sa vedľa seba nenachádzali kusy znečistené rovnakou metódou.

Sušenie

Po skončení umývacieho cyklu zostávajú dvere umývačky pol hodiny zatvorené. Ak sa dvierka otvárajú automaticky, prebieha hodnotenie takisto po tridsiatich minútach. Na každom kuse riadu sa hodnotia zaschnuté kvapky vody alebo stopy po stekajúcej vode.

Dĺžka umývacích programov

Merajú sa zvlášť oba umývacie programy, teda hlavný aj ekologický.

Spotreba

Spotreba elektriny a vody sa meria v oboch sledovaných programoch počas trvania celého cyklu.

Hlučnosť

Umiestnenie umývačky simuluje reálne podmienky v kuchyni, spotrebič je preto krytý zhora, spredu aj zboku. Hluk sa meria sonometrom umiestneným 1,2 metra od umývačky vo výške 0,7 metra nad zemou. Meranie prebieha v troch fázach – po jednej, piatich a desiatich minútach. Hlučnosť sa posudzuje aj subjektívne.

Ovládanie

Hodnotí sa návod na použitie, jednoduchosť plnenia umývačky, manipulácia s košmi na riad, čistenie filtra alebo samočistiaca schopnosť umývačky.

Spracovanie

Zamerané na dvere, dávkovač umývacieho prostriedku a leštidla, vyhotovenie košov, umývacích ramien a ovládacích prvkov.
 

Prihlásiť