Ako ďaleko sa posadiť od televízora?

Publikované v časopise 9/2016

Pôžitok zo sledovaného filmu neovplyvňuje iba obrazová kvalita televízora. Okrem klasických testov prebehla aj štúdia, v ktorej sme zisťovali, aká je optimálna sledovacia vzdialenosť v závislosti na veľkosti obrazovky a rozlíšenia. Ukázalo sa, že najpríjemnejšie sa na TV pozerá vo vzdialenosti zodpovedajúcej necelému 2,5 - násobku uhlopriečky. Zamerali sme sa aj na schopnosť divákov rozpoznať kvalitatívne rozdiely medzi Full HD a Ultra HD. Oproti nášmu očakávaniu nie sú subjektívne hodnotenia tak jednoznačné.

Štúdie sa zúčastnilo celkom 25 osôb oboch pohlaví a rôzneho veku. Pri prvej skúške boli použité tri modelovo príbuzné televízory s uhlopriečkami 40, 48 a 55 palcov (102, 122 a 140 cm) s veľmi podobnou kvalitou obrazu. Jednotlivým účastníkom testu boli na všetkých televízoroch premietané filmy vo Full HD a Ultra HD kvalite - nebolo im však oznámené, aké rozlíšenie sa v daný okamih používa. Úlohou každého člena testovacieho panelu bolo nájsť pozíciu, z ktorej sa mu film sledoval najpohodlnejšie. Okrem tejto ideálnej vzdialenosti mali respondenti uviesť minimálnu a maximálnu vzdialenosť, z ktorej považovali sledovanie z hľadiska komfortu za akceptovateľné. Rovnakú úlohu museli splniť dvakrát (v rôznych dňoch), a to pri všetkých uhlopriečkach a pri oboch rozlíšeniach.

 

Optimum: necelý 2,5 - násobok uhlopriečky

Ukázalo sa, že rozdiely v priemernej optimálnej pozorovacej vzdialenosti medzi Full HD a Ultra HD sú pre všetky tri použité uhlopriečky minimálne. Hoci je ideálna vzdialenosť v prípade Full HD o niečo väčšia ako pri Ultra HD, rozdiely sa pohybovali v jednotkách percent. Viac ako rozlíšenie sa na optimálnej vzdialenosti podpisuje uhlopriečka. Platí, že čím väčší je obraz, tým väčšia je pohodlná pozorovacia vzdialenosť - približne 2,5 m pri 40 palcových, 2,75 m pri 48 palcových a 3,2 m pri 55 palcových televízoroch.

schema_pozorovacich_vzdalenosti

Ultra HD: polovica rozdiel nepozná

Pri druhom teste boli použité dva 48 palcové televízory - jeden s Ultra HD, druhý s Full HD. Členom panelu opäť nebolo prezradené, ktorý má aké rozlíšenie. Ich úlohou bolo povedať, ktorý z televízorov podľa nich ponúka ostrejší a detailnejší obraz. Test prebiehal podľa dvoch scenárov - v prvom divák sedel 1,5 m od televízora, v druhom vo vzdialenosti zodpovedajúcej priemernej optimálnej, ktorá bola zistená v predošlom teste.

Výsledky sú zaujímavé: 40% respondentov vnímalo viac detailov pri UltraHD televízie, 12% sa paradoxne zdalo detailnejšie Full HD. Pre takmer polovicu účastníkov však boli rozdiely ťažko rozpoznateľné. Podobný pomer sme zaznamenali pri oboch sledovaných pozorovacích vzdialenostiach.

Databáze testovaných výrobků

Televízory (203 výrobků)
poslední aktualizace: 3.6.2020


Prihlásiť