Test navíjacích metrov 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2023

Zvinovací meter nájdeme takmer v každej domácnosti. Aká je ich kvalita a čo vydržia? Na to sme sa zamerali v teste 16 modelov s päťmetrovým oceľovým pásmom. Okrem navíjania a ovládania sme skúšali funkčnosť zámkov, odolnosť proti vonkajším vplyvom alebo presnosť. Viac ako polovicu produktov môžeme odporučiť, niektorým však nerobili dobre skúšky odolnosti.

Testované zvinovacie metre sú praktické, skladné a vhodné na použitie v stavebníctve, pri remeslách aj v domácnostiach. Testovali sme 16 modelov s dĺžkou 5 metrov, s dôrazom na funkčnosť navíjania, odolnosť a ovládanie.

Všetky metre majú oceľové pásmo, ktoré sa ľahko navíja naspäť do puzdra vďaka mechanizmu samonavíjania. Dôležitou vlastnosťou je aj presnosť merania, ktorá sa často vyjadruje triedou presnosti – čím nižšia trieda, tým vyššia presnosť. Prakticky všetky testované modely skončili v triede II, ktorá požaduje maximálnu odchýlku 1,3 mm na vzdialenosť 5 metrov.

Čo v recenziách metrov obvykle nenájdete

Test metrov sa uskutočnil väčšinou v laboratóriu, jednotlivé skúšky však zodpovedali použitiu v reálnych podmienkach. Porovnávali sme nielen funkčnosť navíjania, veľkou doménou testovania boli náročné skúšky odolnosti, ktoré metre posunuli až na samotné hranice ich použiteľnosti. Pri bežných porovnaniach obvykle nie je možné používať špecializované prístroje, ako sú prachové a korózne komory či hydraulické lisy.

Perličky z testu

Väčšina metrov dosahovala vysokú presnosť merania, odchýlky boli minimálne a vo väčšine prípadov spĺňali normy pre triedu presnosti II. Test odolnosti konštrukcie ukázal, že niektoré metre boli veľmi pevné a zniesli extrémne zaťaženie, zatiaľ čo iné sa zlomili už pri menších nárazoch.


Testované výrobky - zvinovacie metre (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Navíjacie metre (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Prihlásiť