Test kuchynských váh 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2023

Kuchynská váha by nemala chýbať v žiadnej domácnosti, kde sa aspoň občas pečie a varí. Jej úloha je jednoduchá – informovať, pokiaľ možno presne, akú hmotnosť majú ingrediencie. Do laboratória sme na testovanie poslali 20 modelov. Posudzovali sme hlavne presnosť váženia, zohľadnili sme aj ovládanie a odolnosť. Až na jednu uspokojivú výnimku si všetky váhy odniesli celkovo veľmi dobré, alebo dobré hodnotenie.

Hlavným dôvodom nákupu kuchynskej váhy je túžba po presnom zisťovaní určeného množstva surovín, a teda dosiahnutí čo najdokonalejšieho výsledku kuchárskeho či pekárskeho úsilia. Pri niektorých surovinách nezáleží na každom grame a môžu sa do pokrmov pridávať „od oka“, pri iných je však nutné na dosiahnutie vytúženého výsledku, dbať na odváženie úplne presného množstva.

V laboratóriu sme tentoraz dali otestovať celkovo 20 digitálnych kuchynských váh s hmotnosťou od 3 do 20 kilogramov. V teste váženia sme hodnotili, ako presne prístroje informujú o hmotnosti daného závažia, či sú citlivé aj na nepatrné prírastky hmotnosti, alebo či pri opakovanom zaťažení rovnakým závažím ukazujú stále rovnaký údaj.

Nevynechali sme však ani hodnotenie ovládania aj kvality konštrukcie. V rámci ovládania sme posudzovali, ako ľahko sa váhy používajú, čistia, alebo ako jednoducho sa s nimi manipuluje. Kvalita konštrukcie zohľadňuje pevnosť aj továrenské spracovanie výrobkov aj ich odolnosť proti pádom.

Testovaniu pomocníkov do kuchyne sa venujeme dlhodobo. Pokiaľ patrí varenie a pečenie k vašim obľúbeným činnostiam, môžete nahliadnuť aj do našich ďalších testov venujúcich sa tejto téme. Zaujať by vás mohol napríklad test kuchynských robotov, test vstavaných rúr, test sporákov so sklokeramickou platňou, alebo test stolových a smoothie mixérov.


Testované výrobky - digitálne kuchynské váhy (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Digitálne kuchynské váhy (20 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Prihlásiť