Ako vybrať detský príkrm

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 1.3.2022

Detský príkrm by mal obsahovať kvalitné potraviny s ideálnym pomerom tukov a bielkovín a čo najnižší obsah cukru a soli. Prínosom je aj obsah omega-3 a omega-6 nasýtených kyselín a vlákniny. Vyberať si môžete medzi jedno aj viacdruhovými príkrmami v pohároch, alebo kapsičkách. Ako si vybrať príkrm, aby vyhovoval vám aj vašej ratolesti, to sa dočítate v nasledujúcich riadkoch.

Príkrmy sú nemliečne, pevné, alebo kvapalné potraviny, pričom nejde o materské mlieko, alebo dojčenskú počiatočnú, ani pokračovaciu výživu. Podľa odporúčania Českej pediatrickej spoločnosti je vhodné začať obohacovať jedálny lístok bábätka o príkrmy najskôr od ukončeného štvrtého a najneskôr od ukončeného šiesteho mesiaca. Naopak, deťom mladším ako štyri mesiace, by sa príkrmy podávať nemali.

Bez ohľadu na to, kedy sa rodičia rozhodnú začať s príkrmami, vždy je nutné zavádzať ich pomaly a ideálne po lyžičkách. Vhodné je začínať iba s jedným druhom zeleniny a pokiaľ ho dieťa prijíma bez problémov, pridávať postupne ďalšie druhy; až napokon mäso aj ovocie. Ak dieťa spočiatku niektorý príkrm odmieta, je vhodné urobiť niekoľkodennú pauzu, až potom mu ho ponúknuť opäť.

Rešpektujte odporúčaný vek

Ponuka príkrmov je obrovská a prvé kritérium, podľa ktorého sa musí rodič vyberajúci vhodný výrobok riadiť, je vek dieťaťa. Na každom príkrme je uvedené, od akého veku dieťaťa je vhodná konzumácia a spotrebitelia by sa týchto odporúčaní mali držať.

Výrobcovia ponúkajú jednodruhové aj viacdruhové varianty, alebo priamo hotové jedlá. Ako sme už spomenuli vyššie, jednodruhové príkrmy sa hodia na začiatok, tie viacdruhové sú pre skúsenejších malých stravníkov.

Zloženie detských príkrmov spomína vyhláška 54/2004 Zb. o potravinách určených na zvláštnu výživu a o spôsobe ich použitia. Upravuje teda, napríklad, množstvo tuku, bielkovín, alebo soli, ktoré majú príkrmy obsahovať.

My sme na testovanie zaradili produkty s príchuťou bolonských špagiet, alebo podobným charakterom výrobku. Až na výnimku, boli všetky zakúpené príkrmy v pohároch; jediný výrobok bol ukrytý v takzvanom doypacku, teda kapsičke s plastovým skrutkovým uzáverom.

Pohárik verzus vrecúško

Práve forma balenia je, okrem veku dieťaťa a príchute príkrmu, ďalším kritériom, podľa ktorého môže rodič − zákazník príkrmy vyberať. Pohárik aj vrecúško (doypack) majú svoje výhody aj nevýhody. Pohárik je ťažký a nie je príliš praktický na prepravu, dá sa však priebežne kontrolovať jeho obsah aj zohriať v mikrovlnnej rúre; navyše je aj ľahko recyklovateľný. Kapsička je oproti tomu ľahká, ľahko sa prepravuje a na jej konzumáciu nie je potrebná lyžička; obsah však zostáva utajený pre spotrebiteľa a neparí do mikrovlnky.

Ďalším kritériom príkrmov by mala byť absencia nežiaducich látok. Tie však spotrebiteľ nespozná ani podľa chuti, ani na obale výrobkov. V tomto smere je preto vhodné riadiť sa naším testom. Pozitívnym zistením je, že nález potenciálne škodlivej látky sa týkal iba jedného z desiatich výrobkov.

Databáze testovaných výrobků

Detské príkrmy (10 výrobků)
poslední aktualizace: 3.3.2022


Prihlásiť