Spoločenská zodpovednosť výrobcov mobilov

Publikované v časopise 11/2021

Premýšľali ste niekedy nad tým, či je výroba mobilných telefónov šetrná k životnému prostrediu alebo v akých podmienkach pracujú robotníci, ktorí sa podieľajú na montáži? Prinášame vám výsledky testu, v ktorom sme sa v spolupráci s kolegami z nemeckej organizácie Stiftung Warentest zamerali na spoločenskú zodpovednosť deviatich výrobcov mobilných telefónov. Oslovili sme veľkých hráčov, aj menej známe značky, ktoré sa prezentujú ako sociálne a environmentálne zodpovedné. Narazili sme na veľké rozdiely v transparentnosti aj šetrnosti voči ľuďom či prírode.

Test mobilných telefónov

Ako sa darilo najnovším mobilným telefónom v našich testoch? Čo ponúkajú spotrebiteľovi najdrahšie produkty v tomto segmente na trhu? S akými kompromismi sa spája nákup lacnejších modelov? To sa dozviete v našom teste mobilných telefónov.

Ako môže výroba smartfónov ovplyvniť kvalitu ľudského života alebo prírodných zdrojov? Pre predstavu spomeňme niekoľko konkrétnych príkladov. Robotník v Číne musí v továrni často odpracovať viac ako 100 hodín nadčasov mesačne, hoci ich zákony tolerujú iba 36 hodín v maximálnom rozsahu. Deti v Demokratickej republike Kongo pracujú v kobaltových baniach bez ochranných prostriedkov (prilieb a rukavíc). Dedina v Čile sa bojí o svoje zásoby podzemnej vody – susedí totiž s baňami na lítium, ktoré sa používa pri výrobe batérií.

Tieto tri miesta na troch kontinentoch spája dodávateľský reťazec globálneho produktu – smartfónu, ktorý sa skladá zo stoviek častí a desiatok rôznych surovín. Na jednej strane síce vďaka tomu vznikajú na celom svete nové pracovné miesta a rozvojové príležitosti, na druhej strane však vzniká riziko pre ľudí a životné prostredie. Je možné dosiahnuť medzi týmito dvomi stranami mince harmóniu?Prihlásiť