Test športových kočíkov 2017

Publikované v časopise 5/2017

Bez kočíka sa zaobíde máloktorá domácnosť s malým dieťaťom. Ako ale vybrať ten najlepší? Cena aj kvalita výrobkov sa výrazne líšia a tie najdrahšie nemusia byť najlepšie. Aby sme vám výber uľahčili, podrobili sme kočíky dostupné na našom trhu viacerým praktickým aj laboratórnym skúškam. Pri jednom výrobku sme našli závažnejšie bezpečnostné prehrešky a pri viacerých ďalších nežiaduce chemikálie. Víťazný a posledný kočík delí od seba 60 percentuálnych bodov, ale v cene len pár desiatok eur. 

Slovo kočík sa v domácnosti s malým dieťaťom skloňuje veľmi často. Málokto asi tuší, že má už vyše štyristo rokov. Slovo vzniklo vraj dokonca skôr ako príbuzný výraz koč a prvýkrát ho mal už v roku 1598 použiť bohemista a spisovateľ Daniel Adam z Veleslavína.

Kočík vznikol zo slova kočiš, ktoré zahraniční jazykovedci považujú za pôvodne maďarské, odvodené od mena maďarskej dediny Kocs (zhotovovali sa tu rýchle povozy na dopravu medzi Viedňou a Budapešťou - pozn. prekladateľa). Českí lingvisti Josef Dobrovský a Jan Gebauer sa však prejavili ako patrioti a presadzovali myšlienku, že kočík pochádza z českého výrazu „kočí“, ktoré vzniklo zo slova „kotec“, čiže vozidlo s kotercom, teda uzatvorenou korbou.

Vozidlo pre dieťa aj nákup

Nech už slovo kočík vzniklo akokoľvek, v každom prípade ide o výrobok, ktorý by mal vydržať nielen prevážanie ratolesti, ale aj nákupu a rôznych ďalších vecí. Hlavne by sa s ním malo ľahko manipulovať bez ohľadu na terén, mal by sa dať ľahko zložiť, byť odolný a bezpečný a navyše bez prítomnosti nežiaducich látok.

Požiadaviek je dosť a vyhovieť všetkým nie je jednoduché. Ako si s náročnými skúškami v teréne aj laboratóriu poradilo 18 športových kočíkov, to sa dozviete v našom aktuálnom teste.


Testované výrobky - kočárky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočíky (52 výrobků)
poslední aktualizace: 3.5.2018


Prihlásiť