Ako vybrať žehliacu dosku

Obsah februárového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah februárového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 30.5.2022

Aj keď žehliace dosky vyzerajú na prvý pohľad jedna ako druhá, v praxi sa môžu v mnohých ohľadoch líšiť. Náš nákupný sprievodca vám prezradí, na čo sa máte pri výbere žehliacej dosky zamerať.

Prvá vec, nad ktorou sa treba zamyslieť, je rozsah výškového nastavenia dosiek. Ideálne je, aby doska mala niekoľko polôh (v našom teste išlo o štyri až 16) a boli výškovo nastaviteľné tak, aby umožňovali žehlenie rôznym typom postáv postojačky aj posediačky.

Výškové nastavovanie

Keď bude žehliť ktokoľvek a v akejkoľvek pozícii, hlavná vec je, aby mal dosku nastavenú správne a presne tak, aby zodpovedala jeho výške, aby sa pri práci nehrbil. Žehlenie by bolo namáhavejšie a mohlo by spôsobiť aj bolesti chrbta. Ideálne by z tohto hľadiska bolo, aby si každý, kto bude žehliacu dosku v domácnosti používať, mohol výrobok pred kúpou vyskúšať v obchode. Výrobcovia síce v návodoch uvádzajú výškový rozsah, je však vhodné preveriť si informácie.

Pretože sa žehlí na rôznych typoch podláh, parketách, PVC či dlaždiciach a dosky by sa na nich mohli „šmýkať“, je vhodné, aby boli vybavené protišmykovými koncovkami nôh. V našom teste ich mali všetky testované výrobky.

Dôležitú úlohu pri výbere by mala hrať aj veľkosť žehliacej dosky; tá by mala byť dostatočne dlhá a široká, aby sa na nej mohli pohodlne žehliť aj veľké kusy bez toho, aby sa žehlička musela stále pri posúvaní bielizne odkladať.

Odkladacia plocha na žehličku

Pri odkladacej ploche na žehličku je vhodné overiť, či je vhodná aj pre naparovaciu. V našom aktuálnom teste sa našiel iba jediný model, ktorý mal plochu úplne bez otvorov, a preto bol pre „naparovačku“ nevhodný. Na odkladacej ploche je tiež dobré si vyskúšať, či sa po vytiahnutí nekýve, skrátka, či je stabilná. To si môžete preveriť aj v našom teste.

Pri vyberaní zohľadnite aj poťah. Praktickejší je snímateľný, ktorý sa ľahšie udržuje v čistote. Pri textilnom poťahu by mali vždy byť uvedené informácie o materiáli aj o tom, ako ho udržiavať. V teste sme zisťovali odolnosť poťahov, pri jednom hriešnikovi došlo k prepáleniu.

Nemali by ste zabudnúť ani na kvalitu spracovania − teda či sú na žehliacej doske zaslepené voľné konce rúrok a nenachádzajú sa na nej žiadne potenciálne rizikové hrany a hroty.

Pokiaľ je pre vás dôležité aj príslušenstvo, zháňajte dosku s držiakom kábla žehličky, odkladacou doskou na bielizeň, alebo rukávnikom.

Databáze testovaných výrobků

Žehliace dosky (15 výrobků)
poslední aktualizace: 2.6.2022


Prihlásiť