Ako vybrať vlnenú termobielizeň

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 29.8.2023

Odevy z merino vlny sa chvália skvelými funkčnými vlastnosťami. Pre svoje takmer zázračné schopnosti sa tešia veľkej obľube. Vlnenú termobielizeň oceníte od jari až do zimy, ale ani v lete sa nestratí. V tomto nákupnom sprievodcovi vám poradíme, na čo všetko sa pri výbere máte zamerať.

Merino vlna výborne izoluje a napomáha termoregulácii a stabilnej telesnej teplote. Keď sa spotíte, vlna by mala vlhkosť pohltiť a udržať vás v suchu. Merino má byť antibakteriálne a ani po intenzívnom nosení príliš nezapáchať. Viac sa o merino vlne dočítate v boxe nižšie.

Merino vlna

Merino je druh vlny pochádzajúcej zo špecifického plemena ovce domácej s totožným názvom. Chová sa v horských oblastiach vo vyššej nadmorskej výške a chladnom podnebí. Ovce merino majú pôvod pravdepodobne v severnej Afrike, odkiaľ sa v stredoveku rozšírili do Španielska a postupne do rôznych kútov sveta. Dnes sa správajú predovšetkým na Novom Zélande a v Austrálii, odkiaľ pochádza väčšina merino vlny.

Merino vlna je veľmi jemná, mäkká a pri nosení by nemala škriabať ani hrýzť. Preto sa z nej vyrába napríklad aj spodná a funkčná bielizeň. Odevy z merino vlny má mať výborné termoregulačné vlastnosti. Vďaka svojej štruktúre vlákien by malo veľmi dobre zadržiavať vzduch a tým pádom izolovať. V zime teda udrží vaše telo v teple, v lete naopak zabráni prehrievaniu. Súčasne s tým by merino vlna mala vedieť absorbovať do stredu svojich vlákien vlhkosť, a tak ju účinne odvádzať od tela. Tým, že sa vlhkosť presúva dovnútra vlákien, merino pocitovo nechladí ako syntetika či napríklad bavlna. Zároveň ale dlhšie schne.

Ďalšou vyzdvihovanou vlastnosťou je schopnosť pohlcovať pachy. Merino tričko by nemalo pri dlhšom nosení zapáchať tak ako iné materiály. Viac ako iné látky sa preto hodia na dlhé treky. Ovčia vlna v surovej podobe obsahuje lanolín – mazľavú látku podobnú vosku, ktorá odpudzuje vodu a má antibakteriálne schopnosti.

Merino je prírodný materiál, ktorý je biologicky rozložiteľný a udržateľný. Jeho nevýhodou je však nižšia odolnosť a kratšia životnosť. Pokiaľ chcete nakupovať eticky, môžete zvoliť výrobcu s certifikátmi zaručujúcimi šetrný chov oviec.

Merino nie je lacná záležitosť

Odevy z tohto materiálu si postupne získali pevné miesto v ponuke obchodov s outdoorovým vybavením aj v mnohých skriniach. Zaobstarať si môžete merinové ponožky, šatky, čiapky, termobielizeň, tričká či svetre. Merino vlna sa tiež často primiešava k iným materiálom a je potom súčasťou rôznych ďalších odevov.

Vlnená funkčná bielizeň je základom šatníka a má široké využitie. Prvá vrstva odvádza pot a vlhkosť od tela a udržuje vás v suchu a teple. Niekoho možno prekvapí, že merino je pomerne drahé. Cena termotrička z merino vlny bežne presahuje 80 €.

Venujte pozornosť materiálu

Prvá vec, ktorú by ste mali pri nákupe vziať do úvahy, je materiál. Môžete si vyberať z oblečenia zloženého čisto len z merino vlny. Nájdete však aj výrobky s prímesou syntetických materiálov, napríklad polyamidu či polypropylénu. Čo výrobcov motivuje na používanie zmiešaných materiálov? Dôvodov môže byť viac. Jedným z dôvodov môže byť snaha o lepšiu životnosť produktu, pretože syntetické látky sú odolnejšie ako prírodná vlna. Kombinácia materiálov môže znamenať aj lepšie funkčné vlastnosti, „syntetika“ by mala rýchlejšie odvádzať pot a vlna zaistiť tepelnú izoláciu. Úlohu hrá aj cena, pretože umelé materiály sú lacnejšie ako merino. Môže ísť aj o snahu vytvoriť príjemnejší materiál, ktorý nebude svrbieť či „hrýzť“ (ako hrubá vlna).

Ďalším dôležitým parametrom je gramáž, teda množstvo použitého materiálu a sila úpletu. S rastúcou gramážou by sa mala zvyšovať termoizolačná vlastnosť bielizne a na jej základe môžete určiť sezónnosť použitia, teda či sa oblečenie hodí na leto, zimu či obdobie od jari do jesene. Nami testované merino tričká deklarovali od 165 do 220 gramov látky na meter štvorcový. Možno ich používať ako základnú prvú (prípadne jedinú) vrstvu celoročne. Všeobecne sa dá povedať, že ako letné poslúži merino s gramážou zhruba do 150 g/m2, celoročné merino má gramáž obvykle okolo 200 g/m2 a vyššia gramáž je vhodná na zimu.

Merino vás neuhryzne

Už sme spomenuli nepríjemné hryzenie či svrbenie, ktoré býva s vlnou spájané. Merino je veľmi jemný úplet, ktorý by mal byť na dotyk mäkký, príjemný a nedráždivý. Platí, že čím jemnejšie vlákno sa použije, tým je výsledný odev komfortnejší. Hrúbka vlneného vlákna sa udáva v mikrónoch. Merino vlna máva vlákna s priemerom menším ako 18 mikrónov, ktoré sú veľmi jemné a nemali by hrýzť.

Pri výbere myslite aj na praktické vlastnosti, strih a komfort. Veľa v tomto prípade záleží na vašich preferenciách. Tričká si môžete vyberať s dlhými či krátkymi rukávmi, roláky alebo iné typy výstrihov. Zamerajte sa aj na švíky, ktoré by mali byť ploché a ideálne čo najmenej vystúpené, aby vás nikde netlačili.

Vlna vyžaduje starostlivosť

Na záver je dobré spomenúť, že o bielizeň z merino vlny sa treba riadne starať. Postupujte podľa odporúčaní výrobcu, ktoré nájdete na obale výrobku, visačke či štítku. Pri praní v práčke voľte program určený na vlnu alebo jemnú bielizeň, ktorý perie šetrne pri nízkej teplote aj otáčkach. Teplota vody by nemala presiahnuť 30 °C, inak sa odev zrazí. Odevy z merino vlny môžete prať aj v rukách vo vlažnej vode. Všeobecne stačí prať merino menej často. Pokiaľ nie je vyložene špinavé, skúste ho po aktivite nechať iba poriadne vyvetrať.

Namiesto bežného pracieho prostriedku zvoľte radšej špeciálne určený na vlnu alebo funkčnú bielizeň. V klasickom prostriedku na pranie je totiž enzým likvidujúci bielkovinové nečistoty. Vlna je však zložená aj z bielkovín a enzýmy ju ničia. Špeciálne prípravky neobsahujú látky poškodzujúce vlnené vlákna. Nikdy nepoužívajte aviváž, zvýrazňovače farieb ani podobné prípravky.

Merino verzus syntetika verzus bavlna

Kedy je najlepšie využiť bielizeň z merina? Na menej náročné aktivity v chladnejšom počasí, ktoré trvajú dlhší čas. Typicky na turistiku a celodenné či viacdenné túry. Pri intenzívnom aeróbnom pohybe lepšie poslúži funkčná bielizeň z polyesteru či iného umelého materiálu, ktorá rýchlo odparí pot preč z  tela a zároveň rýchlo schne. Bavlna poskytuje najvyššie pohodlie, ale iba vtedy, ak sa nespotíte. Bavlna síce skvele vsakuje vodu, nedokáže ju však odvádzať preč a pri premočení chladí a berie telu teplo. Najlepšie sa hodí na voľnočasové aktivity. Mokrá merino bielizeň oproti tomu izoluje lepšie, pretože absorbuje vlhkosť dovnútra vlákien, zachováva pocit sucha a tepla. Môžeme zhrnúť, že na beh, bicykel či iné intenzívne športovanie si radšej zvoľte skôr syntetické materiály, na pokojnejšie činnosti v prírode využite merino bielizeň a bavlnu nechajte na doma či do mesta.

Databáze testovaných výrobků

Termotričká (12 výrobků)
poslední aktualizace: 31.8.2023


Prihlásiť