Ako si vybrať zvinovací meter

Obsah februárového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2024 Obsah februárového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 31.7.2023

Navíjacie metre s oceľovým pásmom sú ideálne pre profesionálnych používateľov aj laikov. Väčšina patrí do triedy presnosti II a namerané dĺžky zobrazujú s veľkou presnosťou. Väčšie rozdiely je možné nájsť v jednoduchosti ovládania a odolnosti.

Trieda presnosti je parameter, ktorý určuje, akú odchýlku môže mať nameraná hodnota v porovnaní s reálnou dĺžkou. Vyjadruje sa vo forme absolútnej odchýlky rádovo v milimetroch. Čím nižšia trieda presnosti, tým vyššia je presnosť merania. Trieda I je najvyššou triedou presnosti a je vhodná na presné profesionálne meranie, napríklad v oblasti stavebníctva alebo techniky, kde sú vysoko presné hodnoty kľúčové. Trieda II je stále veľmi presná a vhodná pre väčšinu bežných činností – práve do tejto triedy patrí väčšina zvinovacích metrov. Trieda III sa používa na jednoduchšie meranie, patria sem napríklad skladacie metre.

Pri výbere zvinovacieho metra je vhodné zvážiť niekoľko zásadných faktorov:

  • Dĺžka pásma: Zvoľte si takú dĺžku pásma, ktorá bude zodpovedať vašim potrebám. Zvinovacie metre sú k dispozícii v rôznych dĺžkach, od niekoľkých metrov až po niekoľko desiatok metrov (v tomto prípade sa označujú ako meracie pásma). Na bežné účely obvykle stačí vybrať päť alebo desaťmetrové meradlo.
  • Mierka: Skontrolujte, či má zvinovací meter ľahko čitateľné a viditeľné číslice.
  • Materiál pásma: Pásma zvinovacieho metra sú obvykle vyrobené z ocele, čo zaisťuje ich pevnosť a odolnosť. Ich povrch býva lakovaný, prípadne nylonový.
  • Zámok pásma: Väčšina metrov disponuje zámkom pásma. Zámok pomáha udržať pásmo na mieste, hneď keď dosiahnete požadovanú dĺžku. Nameraná hodnota sa dá takto ľahko prečítať. Niektoré výrobky sú vybavené tzv. autostopom, keď sa pásmo uzamkne automaticky po vysunutí a spätné navinutie prebieha až po stlačení tlačidla.
  • Robustná konštrukcia: Vyberte si zvinovací meter s kvalitnou a robustnou konštrukciou. Meter by mal byť odolný proti pádom a nárazom.
  • Prívesok na opasok: Zvinovací meter s príveskom na opasok uľahčuje ovládanie a umožňuje mať ho vždy na dosah ruky.
  • Magnetická špička: Magnetická špička slúži na uľahčenie merania vtedy, keď meriate na magnetickom povrchu. Týmto spôsobom je možné udržať meter pevne na kovovom povrchu a merať dĺžky alebo vzdialenosti bez nutnosti držať ho rukou alebo iným spôsobom.
  • Obojstranná stupnica: Vďaka obojstrannej stupnici môžete z meradla odčítať vzdialenosť v akomkoľvek smere.

Databáze testovaných výrobků

Navíjacie metre (16 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Prihlásiť