Test pečeňových paštét 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 8/2023

Čerstvá pečeňová paštéta patrila medzi popredné pochúťky na kráľovskom dvore. S príchodom konzervovania sa z nej stala obľúbená desiata na cestách aj doma. Dnes si môžete kúpiť chladené aj konzervované pečeňové paštéty. V teste sme sa zamerali na 22 výrobkov z obidvoch typov a zisťovali sme, aké sú ich senzorické kvality, koľko obsahujú tuku a soli a čo všetko prezrádzajú na etiketách. Aké sú medzi chladenými a konzervovanými paštétami rozdiely a ktoré chutia najlepšie?

Čo tiež testujeme

Kvalita mäsových výrobkov leží na srdci našim čitateľom aj nám v dTeste, a preto ich pravidelne testujeme. Už sme otestovali:

Asi len málokto nemal s paštétou aspoň raz v živote tú česť, či už v podobe desiaty do batoha, alebo pochúťky na večeru. V letnom období plnom cestovania a výletov sú paštéty obzvlášť vyhľadávané. Treba povedať, že paštéty sa vyrábajú v rôznych variantoch. My sme na testovanie vybrali konkrétne pečeňovú paštétu. Nielen preto, že ide asi o najtypickejší druh, no navyše môžeme pri jej hodnotení vychádzať z vyhlášky o mäse a mäsových výrobkoch č. 69/2016 Zb., ktorá ju presne definuje.

Pečeňová paštéta verzus pečeňovka

Vyhláška konkrétne uvádza dva výrobky: pečeňovú paštétu a pečeňový syr. Pri nákupe však nájdete aj produkty označené ako pečeňovka, pečeňový krém, paštéta s pečeňou a veľa ďalších. A tu nastáva problém, pretože na výrobok, ktorý nemá presný zákonný názov (teda pečeňová paštéta alebo pečeňový syr), sa uvedený predpis nevzťahuje. Výrobcovia sa tak nemusia riadiť požiadavkami na obsah tuku, pečene, alebo mäsa.

Hoci sa rozdiely v názvoch paštét môžu javiť ako drobné, v zložení a kvalite už to tak nemusí byť. Preto sme pre vás paštéty otestovali. Náš prieskum trhu ukázal, že výrazne bohatšia je ponuka v sekcii chladených pečeňových paštét, kde sme zohnali 15 vzoriek. Do laboratória putovali spolu so siedmimi konzervovanými paštétami v plechovkách či mäkších hliníkových téglikoch. Dve paštéty od Hamé (Játrovka a Májka) sme kúpili v oboch variantoch v plechovke aj tégliku, pretože nás zaujímalo, či je medzi nimi rozdiel.

Základom testovania boli senzorické skúšky a hodnotenie chuti, vône, vzhľadu, konzistencie a ďalších parametrov pečeňových paštét. V laboratóriu sme dali zistiť aj množstvo tuku a soli. Zamerali sme sa aj na údaje uvedené na etiketách a deklarované zloženie pečeňových paštét. Hodnotili sme, koľko sľubujú mäsa aj pečene a pátrali sme aj po farbivách, glutamáte, škrobe a ďalších prídavných látkach.

Dobrých je pomenej

Ochutnávku pečeňových paštét sme zverili skúseným odborníkom zo senzorického laboratória. Celkovo 12 preškolených hodnotiacich posudzovalo stanovené parametre a pridŕžali sa pritom zmyslovými požiadavkami na pečeňové paštéty podľa už spomínanej vyhlášky. Šesť výrobkov získalo za senzorické parametre súhrnnú dobrú známku. Zvyšok odišiel s priemerným uspokojivým hodnotením. Pri ochutnávke padla aj jedna dostatočná známka.

Najlepšie paštéty boli podľa odborníkov výborné s výraznou chuťou pečene, príjemnou mäkkou konzistenciou a ružovou farbou. Medzi opakujúce sa nedostatky patrila horšia roztierateľnosť, alebo naopak, príliš blatistá konzistencia a tiež vyššia slanosť či horkastá chuť.


chlazené paštiky (porovnat)

konzervované paštiky (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Pečeňové paštéty (22 výrobků)
poslední aktualizace: 3.8.2023


Prihlásiť