Test kočíkov pre dvojčatá a súrodencov 2021

Sdílejte

Publikované v časopise 9/2021

Po roku prichádzame opäť s testom kočíkov, v ktorom sme sa tentoraz zamerali na modely určené pre dvojčatá a súrodencov. Na pomoc sme si pozvali odborníkov aj rodičov s deťmi a zisťovali sme, ako ľahko sa s kočíkmi jazdí, či sú bezpečné alebo odolné či obsahujú nežiaduce látky. Hodnotenie, bohužiaľ, nadväzuje na neslávne výsledky z minulých rokov. Šesť z jedenástich modelov nevyhovelo požiadavkám bezpečnostnej normy, štyri kočíky v konečnom hodnotení úplne prepadli.

Kočíky patria k takým testom, ku ktorým sa pravidelne vraciame. Aby sme prišli s niečím novým, rozhodli sme sa tento rok venovať kočíkom pre dvojičky a súrodencov. V testovanej zostave nájdete 11 modelov s rôznymi konfiguráciami − najčastejšie sú zastúpené kočíky s dvoma športovými sedačkami vedľa seba, menej obvyklým variantom sú dve sedačky za sebou. Značka Hauck reprezentuje takzvaný prestaviteľný kočík a kombinuje športovú sedačku s hlbokou vaničkou.

Testovali sme robilo podobne ako pri testovaní klasických kočíkov pre jedno dieťa. Na praktických skúškach sa podieľalo šesť rodičov s deťmi a traja laboratórni experti. Postupne vyskúšali, ako sa s kočíkom manipuluje a jazdí na rôznych druhoch povrchu. Zisťovali, aké náročné je umiestnenie detí do sedačiek (prípadne vaničiek) vrátane nastavovania popruhov, alebo opierky nôh a chrbta. Overovali, ako ľahko sa kočík skladá alebo rozkladá. Nastavovali sklon striešky, výšku rukoväte a vyskúšali fungovanie bŕzd. Experti posudzovali aj to, ako sa kočík prepravuje v mestskej hromadnej doprave, alebo v kufri auta. Rovnaká zostava hodnotiacich − zástupcovia rodičov aj odborníkov − posudzovala ergonomické vyhotovenie kočíkov (s ohľadom na vek a veľkosť detí), alebo priestrannosť a prístupnosť nákupného košíka.

V laboratóriu sme odobrali aj vzorky z poťahov sedadiel, striešok, popruhov aj peny z držadiel a rúčok a podrobili sme ich chemickej analýze. V rámci nej sme pátrali po polycyklických aromatických uhľovodíkoch (PAH), ftalátoch, spomaľovačoch horenia a chlórovaných parafínoch. Hoci by sa výrobcovia mali týmto rizikovým chemikáliám vyhnúť, v časti modelov sme ich detegovali.

Súčasťou nášho testu sú aj skúšky bezpečnosti. V priebehu nich sa trojica expertov orientovala podľa aktuálne platnej normy ČSN EN 1888-1 a kontrolovala, či deťom v kočíku nehrozí riziko poranenia. Takisto sme pri všetkých modeloch skontrolovali odolnosť. Práve v týchto častiach testu sme narazili na množstvo nedostatkov. Náhodne môžeme spomenúť riziko pritlačenia detských prstov, vznik nebezpečného strižného bodu, zlú stabilitu (preklápanie kočíka dozadu), alebo malú odolnosť.


Testované výrobky - kočíky pre dvojčatá a súrodencov (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Kočíky pre dvojičky a súrodencov (11 výrobků)
poslední aktualizace: 2.9.2021


Prihlásiť