Test četovacích aplikácií 2021

Sdílejte

Publikované v časopise 7/2021

Dnes už sa nenájde veľa ľudí, ktorí by na odoslanie krátkej správy aspoň občas nepoužili niektorú z aplikácií na internetovú komunikáciu. Je to rýchle, jednoduché a väčšinou aj bezplatné. Akú aplikáciu si vybrať? Otestovali sme pre vás veľa známych služieb, aj ich menej rozšírené alternatívy.

V oblasti četovacích aplikácií došlo v roku 2021 k menším otrasom. Prevádzkovateľ obľúbenej služby WhatsApp totiž oznámil zmenu podmienok používania, ktorej hlavným účelom je hlbšia integrácia (a s ňou spojené zdieľanie dát) s ďalšími službami technologického giganta Facebooku. A stalo sa niečo, čo prekvapilo snáď len niekoho, kto ešte nikdy nebol svedkom žiadnej drámy na internete. Všeobecné rozhorčenie trvalo pár dní, mnohí technologicky zdatnejší používatelia odišli do konkurenčných četovacích aplikácií a o týždeň neskôr už si bežný používateľ ani nespomenul, že k nejakej škandalóznej zmene podmienok používania WhatsAppu došlo.

Bežnej populácii nemožno úplne zazlievať, že nie je pri výbere komunikačných aplikácií taká pružná. Je totiž zbytočné používať komunikačnú službu, keď na jej používanie nedokážete presvedčiť významnú časť svojich kontaktov. Toto špecifikum četovacích aplikácií napokon ovplyvnilo aj náš test. Nenájdete v ňom totiž zvyčajné percentuálne celkové hodnotenie jednotlivých produktov.

V prípade četovacích aplikácií nám celkové hodnotenie nedávalo veľký zmysel. Veľa služieb funguje na úplne odlišných princípoch a nie je možné s istotou povedať, ktorá je pre spotrebiteľa najlepšia. Ako sme písali vyššie, používateľ je navyše pri výbere aplikácie do značnej miery viazaný na svoje okolie. Ťažko možno očakávať, že sa niekto odreže od všetkých svojich kontaktov len kvôli tomu, že sme konkurenčnej službe udelili lepšiu známku. Hlavným cieľom tohto testu sa teda netradične stalo predovšetkým upozornenie na samotnú existenciu alternatív a otestovanie ich hlavných vlastností. Testovaním sme poverili špecializované laboratórium. Preverili sme použiteľnosť aplikácií na všetkých hlavných platformách. Zistili sme, aké zložité je založenie účtu aj nastavenie aplikácie. A posvietili sme si aj na možnosti zabezpečenia.


Chatovací aplikace pro Android (porovnat)


Chatovací aplikace pro iOS (porovnat)


Databáze testovaných výrobků

Četovacie aplikácie (27 výrobků)
poslední aktualizace: 1.7.2021


Prihlásiť