Ako si vybrať parný podlahový čistič

Obsah marcového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 3/2024 Obsah marcového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.11.2019

V zásade existujú na upratovanie podlahy dva typy parných čističov: parný mop a podlahové parné čističe. Oboje najviac využijete na bežné upratovanie v domácnostiach, triedach alebo kanceláriách s hladkou podlahou. Využívajú paru, ktorá dokáže rozpustiť zaschnuté šmuhy, bez saponátu alebo hrubej sily. Textíliou (čiže mopom), ktorý je súčasťou spodnej časti hubice alebo rotačných valcov, sa špina po naparení hneď zotrie.

Niektoré čističe môžu mať tlakovú nádrž, ktorá neumožňuje dolievať vodu, kedykoľvek je to potrebné, ale až po tom, ako prístroj vychladne a v nádrži klesne tlak. Ide však skôr o prekonaný systém vytvárania pary. V našom teste sa objavil iba jeden taký model. Častejšie sa stretneme s dvojkomorovým systémom, ktorý má od vodnej nádrže oddelený bojler, vďaka čomu možno vodu dolievať kedykoľvek a používateľ nie je pri upratovaní prístrojom časovo obmedzovaný.

Dôležité je mať na pamäti, že použitiu parného mopu by mala v optimálnom prípade predchádzať práca s vysávačom alebo zmetákom. Omrvinky a ďalšie sypké nečistoty bude inak totiž parný mop hrnúť pred sebou.

Niektoré parné čističe sa dajú použiť iba na podlahy, iné napríklad aj na okná alebo pri čistení špiny v štrbinách. O niektorých prístrojoch výrobcovia tvrdia, že zvládnu obnoviť vzhľad kobercov. Súčasťou balenia preto môžu byť aj rôzne množstvá špeciálnych hubíc, nadstavcov alebo dýz, ktoré sa môžu použiť v špeciálnych situáciách, napríklad aj pri čistení škár, zákutí a rohov.

Kvôli presnosti uveďme, že popri uvedených typoch prístrojov existujú ešte menšie ručné parné čističe, ktoré sa dajú využiť napríklad na okná alebo v úzkych, napríklad kúpeľňových priestoroch. Kúpiť sa dajú samostatne, niekedy však bývajú súčasťou parných mopov.

Parné mopy svojím vzhľadom pripomínajú tyčové vysávače. Nádrž na vodu v nich nájdete priamo na tele prístroja. Mopy sa hodia skôr na menšie upratovanie napríklad v kuchyni alebo na okamžité vytrenie rozliatej tekutiny. Nie sú také výkonné ako pojazdné parné čističe a za ich zaobstaranie nemusíte spravidla toľko zaplatiť.

Súčasťou parného mopu je vždy šnúra do zásuvky, batériové modely v tejto kategórii nenájdete. Výroba pary je totiž pre batériu príliš energeticky náročná. Niektoré mopy môžu ponúkať v dvoch krokoch tak funkciu naparovania, ako aj vysávania.

Podlahové parné čističe sa od mopov líšia tým, že majú telo a hadicu, podobne ako klasické vysávače, len namiesto pohlcovania vzduchu vypúšťajú paru. Podlahové parné prístroje sa vyznačujú vyššou cenovkou aj výkonnosťou. Nádrže na vodu pri nich mávajú až päťkrát väčší objem než pri parných mopoch.

Spomenieme aj to, že existujú aj prístroje, ktoré nepatria ani do jednej zo spomínaných kategórií parných čističov. Ide o tzv. podlahové umývačky alebo podlahové umývacie stroje. Na prvý pohľad sa fyzicky od parných mopov príliš nelíšia, zásadný rozdiel je však v tom, že nevytvárajú žiadnu paru. Vstrekujú vodu s umývacím roztokom na otočné valce pokryté textíliou, ktorou stierajú nečistoty. Prístroj buď špinavú vodu hneď odsáva do špeciálnej nádržky, alebo ju zbiera do zberných nádobiek umiestnených za rotujúcimi valcami. V takýchto prípadoch sa musí dopĺňať čistá voda a vylievať špinavá.

Databáze testovaných výrobků

Parné podlahové čističe (15 výrobků)
poslední aktualizace: 28.11.2019


Prihlásiť