Ako vybrať outdoorový varič

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 26.6.2023

Varič patrí medzi základné prvky výbavy milovníkov turistiky, trekingu, kempovania a iných outdoorových aktivít. Niekedy je jeho úlohou iba rýchla príprava kávy či čaju, inokedy instantné raňajky či obed a mnohokrát musí pokryť všetko varenie na viacdenných túrach. Na vysokých horách alebo na zimných výpravách je takmer nevyhnutným prostriedkom na prežitie. Poradíme vám, na čo sa pri výbere variča zamerať a pozrieme sa bližšie na plynové variče.

Najprv si poďme zhrnúť, aké typy outdoorových varičov sú na trhu v predaji a na čo sú vhodné. Jedným z hlavných kritérií je palivo, pričom máme dve základné kategórie: plynové variče a benzínové variče. Špecifickou alternatívou sú variče na tekutý alebo tuhý lieh.

Benzínový varič

Ide o varič na tekuté palivá, najčastejšie technický benzín, ale palivom môže byť aj benzín z čerpacej stanice, nafta či petrolej. Skrátka to, čo tečie a horí. Aké sú jeho výhody? Predovšetkým dostupnosť lacného paliva prakticky na ktoromkoľvek mieste sveta, čo je veľkým plusom oproti plynovým kartušiam. Tie nemožno vziať do lietadla a napríklad v menej rozvinutých krajinách nemusia byť dostupné. Ďalšou prednosťou je skvelá použiteľnosť pri nízkych teplotách aj mraze. Benzínový varič sa teda najlepšie hodí do zimy a vysokých hôr či odľahlých destinácií. Medzi nevýhody patrí väčšia hmotnosť a objem, vyššia nákupná cenanáročnejšia údržba aj ovládanie.

Plynový varič

V našich končinách sú plynové variče hojne rozšírené. Sú veľmi ľahké, skladnéľahko sa používajú. Ako palivo slúžia kartuše so stlačeným plynom, ktoré sú u nás aj okolitých krajinách dobre dostupné. Sú opatrené závitom na zaskrutkovanie variča. Okrem už spomínaných výhod oceníte dobrú reguláciu plameňa a nízku cenu. Nevýhody sa ukážu najmä v zime, pretože pri nízkej teplote plynové variče strácajú výkon. Kartuše s plynom sú o trochu drahšie palivo (oproti benzínu) a nemusia byť všade dostupné. Outdoorové plynové variče môžeme rozdeliť na viac typov.

Klasický plynový varič

Klasický jednoduchý plynový varič má podobu malého horáka so skladacím stojanom (nôžkami), na ktorý sa nasadzuje nádoba na varenie. Je možné použiť ešus, alebo hrniec s rôznou veľkosťou a tvarom. Použitie je veľmi jednoduché, stačí nasadiť varič na kartušu, pustiť plyn a zapáliť. Okrem manuálneho ovládania môžete naraziť aj na piezo (tlakové) zapaľovanie, ktoré stlačením tlačidla vytvorí pri horáku iskru. Odpadá tak starosť so zápalkami, zapaľovačom či kresadlom.

Veľmi dôležitá je dobrá stabilita variča. Stojan na nádobu by mal byť dostatočne pevný, široký a najlepšie s drážkami proti šmýkaniu. Kľúčová je aj ochrana pred vetrom. Niektorí výrobcovia konštruujú horáky zabudované v malej jamke či so zábranami chrániacimi plameň pred poryvmi vetra. K varičom si možno zaobstarať aj doplnkové závetrie, ktoré varenie v nepriaznivom počasí uľahčí.

Varný systém

Outdoorové vybavenie sa neustále vyvíja, pričom výrazným trendom posledných rokov je odľahčovanie výbavy a dôraz na kompaktnosť. V tomto duchu fungujú aj plynové variče s integrovanou nádobou. Ich priekopníkom je americká firma Jetboil, ktorá v roku 2003 predstavila prvý osobný varný systém.

Ide o dômyselné spojenie variča, horáka a nádoby, ktorá je v spodnej časti doplnená tepelným výmenníkom. Produkt bol vymyslený tak, aby varil čo najrýchlejšie a najefektívnejšie. Vďaka tomu si vyslúžil prezývku outdoorová rýchlovarná kanvica. Ďalším charakteristickým znakom je už spomínaná kompaktnosť. Celý systém by sa mal dať zbaliť do varnej nádoby s vrchnákom vrátane 100 g plynovej kartuše. Dodajme, že ju treba dokúpiť samostatne, v balení s varičom sa obvykle nepredáva. V infografike nižšie sa môžete podrobne zoznámiť s týmto typom plynového variča a jeho jednotlivými časťami.

Pri výbere varného systému je dobré brať do úvahy niekoľko kľúčových prvkov. Prvým je regulácia plameňa. Jednoduchšie modely nemožno regulovať a hodia sa najmä na rýchle varenie vody. Ďalším je možnosť použiť varič s inou ako originálnou nádobou. Nadstavec na ďalšie nádoby majú niektoré variče pribalený a môže byť veľkým plusom, pri iných si ho musíte dokúpiť (pokiaľ je to možné). Rovnako môžete voliť medzi manuálnym či piezo zapaľovaním. V neposlednom rade venujte pozornosť objemu nádoby a jej využiteľnej kapacite. V praxi totiž nie je možné nádobu naplniť až po okraj, maximálnu kapacitu určuje ryska, alebo odporúčanie výrobcu. V našom teste sa pohybovala od 0,5 až 1 liter.

Varný systém je typicky vybavený veľmi ľahkou nádobou s izolačným obalom (najčastejšie z neoprénu). Rozdielne však býva vyhotovenie rukoväte, ktorá je kľúčová pri jednoduchej a bezpečnej manipulácii. Textilná rukoväť je ľahká, minimalistická a nezaberá prakticky žiadne miesto navyše. Ako ukázal náš test, nie všetky mäkké rukoväte sú však aj praktické. Pokiaľ je oko príliš veľké a voľné, môže byť nalievanie či pitie vrtkavé a ťažké. Lepšie sa osvedčili pevné rukoväte, ktoré sú obvykle skladacie a tiež nezaberajú v batohu veľa miesta.

Databáze testovaných výrobků

Outdoorové plynové variče (10 výrobků)
poslední aktualizace: 29.6.2023


Prihlásiť