Kúpna zmluva (medzi dvoma spotrebiteľmi)

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Vydané: 1.4.2012   

Ak zamýšľate kúpiť či naopak predať akúkoľvek vec, napr. osobné vozidlo, je vhodné venovať kúpnej zmluve náležitú pozornosť, či už stojíte na strane predávajúceho alebo kupujúceho.

Pre akú situáciu je tento vzor vhodný?

V priebehu života uzavrie každý človek nespočetné množstvo najrôznejších kúpnych zmlúv. Nie všetky zmluvy sú uzatvárané iba s podnikateľmi. Časté sú tiež zmluvy medzi kolegami, susedmi, či predaj cez inzerát. Typickým príkladom je napr. predaj ojazdeného osobného automobilu. Kúpna zmluva na hnuteľné veci nemusí mať nutne písomnú formu (u vecí nehnuteľných je zákonom písomná forma vyžadovaná), no v záujme istoty oboch zmluvných strán je potrebné písomnú zmluvu dôrazne odporučiť.

 

Ako tento vzor využiť?

V kúpnej zmluve musí byť špecifikovaný predmet kúpy, určená výška kúpnej ceny a ďalej výslovne prejavená vôľa predávajúceho vec odovzdať a previesť na kupujúceho vlastnícke právo a vôľa kupujúceho vec prevziať a zaplatiť za ňu kúpnu cenu. Predmet kúpy je potrebné jednoznačne špecifikovať tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným - v prípade osobného automobilu je potrebné uviesť najmä typ, značku, rok výroby, registračnú značku a VIN číslo.

Kúpna cena býva spravidla určená pevnou sumou. V zmluve je vhodné upraviť aj spôsob platby - hotovostná, bezhotovostná a splatnosť kúpnej ceny, ak nie je zaplatená priamo pri prevzatí tovaru. Tieto a ostatné zmluvné dojednania (miesto a čas plnenia, vedľajšie dojednania atď.) však nie sú pre platnosť zmluvy rozhodujúce a ak nebudú zmluvou upravené, budú sa riadiť zákonom  (napr. ak nie je dohodnuté miesto odovzdania veci, je predávajúci vec povinný odovzdať vo svojom bydlisku atď.)


Prihlásiť