Odstúpenie od IŽP

Spotrebiteľská otázka

7.10.2016

Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať, či je možné nejako vhodne zrušiť IŽP, ktoré som uzavrel pred cca 6,5 rokom. Bolo uzatvorené kvôli sporeniu (malo to vraj byť výhodnejšie ako termínované vklady a ďalšie veci - vtedy som ešte nebol dostatočne oboznámený, t.j. vôbec finančne gramotný). Znížil som už platby na minimum (10 €/mes), ale nerád by som prišiel o 2/3 vložených peňazí (t.j. poplatky na zaplatenie dobehnutia zmluvy na ešte cca 30 rokov), i keď mi je jasné, že sa nejakej pokute nevyhnem. Neexistuje alebo nepripravuje sa nejaký zákon, ktorý by nejako umožňoval zmenu v dlhodobých zmluvách (napr. skrátenie, ...)? Zmluva bola uzavretá k 31.03.2010 a platí do 30.03.2049 v spoločnosti AXA a tarif 100/SK s programom "Investičné živ. poistenie pre prípad smrti alebo dožitia s bežne plateným poistným".

Odporúčanie časopisu dTest

Z popisu Vašeho případu vyplývá, že smlouva byla uzavřena podle slovenského práva, my však poskytujeme poradenství pouze v intencích českého práva, podle tohoto práva také odpovíme na Váš dotaz.

Uzavření pojistné smlouvy v té době bylo upravováno podle zákona č. 37/2004 Sb., o pojistné smlouvě. Vzhledem k tomu, že se jedná o životní pojištění, nelze tuto smlouvu vypovědět na základě zákona, jelikož už uplynuly dva měsíce od uzavření smlouvy. Zbývá tedy pouze výpověď v souladu s obchodními podmínkami, se kterou může být spojena smluvní pokuta. Ta však musí být uvedena přímo v listu smlouvy, ne v obchodních podmínkách, v souladu s nálezem Ústavního soudu sp. zn. I. ÚS 3512/11, jinak by šlo o neplatné ujednání a pojišťovna by po Vás nemohla požadovat žádnou smluvní pokutu.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Ďalšie otázky z oblasti: Finanční služby (mj. úvěry) Spotrebiteľská poradňa dTest

Prihlásiť