Nákup bot

Spotrebiteľská otázka

19.7.2011

Dobrý den,
vybrali jsme dceři letní boty v obchodu Baťa, bohužel potřebnou velikost neměli v požadované barvě. Prodavač nás informoval, že si je můžeme samozřejmě objednat za tu samou cenu, tj. z 799 Kč zlevněno na 399 Kč. Boty jsme tedy objednali a pan prodavač vše sepsal i s cenou 399 Kč. Byli jsme informováni, že k ceně bot zaplatíme i 116 Kč za poštovné.
Boty dnes přišly, ale za cenu 599 Kč (+ 116 Kč poštovné). Na zákaznické lince mi sdělili, že tato cena 599 Kč je správná a maximálně pokud boty nechci, tak můžu na prodejně, kde jsem boty objednala požadovat vrácení peněz a poštovného (neboť chyba je na straně prodávajícího personálu). Podotýkám, že prostřednictvím telefonního kontaktu uvedeném na objednávce nás nikdo neinformoval o rozdílnosti cen. Prostě to jen poslali!
Můžete mi prosím napsat, zda můžu požadovat cenu 399 Kč uvedenou na objednávce? A na jaké právní předpisy se můžu odvolat?
Za odpověď děkuji. M. Švermová

Odporúčanie časopisu dTest

Ano, můžete požadovat původně smluvenou cenu. Objednávkou byla uzavřena smlouva, kterou se obě strany zavázaly splnit, co je v této smlouvě uvedeno - prodejce dodat obuv, Vy zaplatit 399 Kč + poštovné. Můžete se odvolat na občanský zákoník, obecná ustanovení o kupní smlouvě (§588 a následující).

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Ďalšie otázky z oblasti: Ostatní Spotrebiteľská poradňa dTest

Prihlásiť