Doporučený dopis s dodejkou nebo e-mail?

Spotrebiteľská otázka

9.12.2016

Dobrý den, chystám se odstoupit od kupní smlouvy uzavřené na prodejně. Je v tomto případě třeba dle zákona poslat odstoupení doporučeným dopisem s dodejkou nebo ho mohu poslat na e-mail prodejce? Pokud je třeba doporučený dopis s dodejkou, na jakou adresu jej poslat? Na adresu prodejce, která je na daňovém dokladu jako adresa dodavatele (je to fyzická osoba) nebo na adresu provozovny prodejce, kde jsem zboží zakoupil? Jedná se mi hlavně o to, že vím, že prodejce pracuje přes den na provozovně, tedy pokud bych zaslal doporučený dopis s dodejkou na adresu, kterou uvádí na daňovém dokladu jako adresu dodavatele, jenž se od adresy provozovny liší, nejspíše se stane, že pošťák prodejce na této adrese nezastihne, protože se jedná o dodejku.

Odporúčanie časopisu dTest

Zákon nikde nestanoví povinnost zasílat odstoupení od smlouvy doporučeně a s dodejkou. Je to pouze naše doporučení z důvodu lepšího prokázání v případě možného sporu s prodávajícím. Je však možné zaslat odstoupení od smlouvy e-mailem, neměl by to být žádný problém. Odstoupit od smlouvy můžete také ústně či telefonicky, zákon tedy neudává žádnou speciální formu.

Směrnice č. 2011/83/EU, o právech spotřebitelů, nadto stanoví, že spotřebitel před uplynutím lhůty pro odstoupení od smlouvy informuje obchodníka o svém rozhodnutí odstoupit od smlouvy. K tomuto účelu může spotřebitel buď:
a) použít vzorový formulář pro odstoupení od smlouvy nebo
b) učinit jakékoli jiné jednoznačné prohlášení o svém rozhodnutí odstoupit od smlouvy.

Vaše odstoupení od kupní smlouvy můžete zaslat určitě na provozovnu prodávajícího, jelikož podle § 2172 zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, se práva z vady uplatňují u prodávajícího, u kterého byla věc zakoupena. A reklamovat lze v sídle prodávajícího či v jakékoliv provozovně. Zakoupil jste si ji tedy v dané provozovně, a proto můžete všechna svá podání adresovat na tuto provozovnu.

Nebude-li zásilka ze strany prodávajícího přijata, platí zde v případě využití provozovatele poštovních služeb zákonná domněnka, že zásilka byla doručena třetí pracovní den po odeslání. To znamená, že odstoupení bude vůči prodávajícímu účinné i ve chvíli, kdy zásilku nepřevezme nebo odmítne převzít.

Naše poradna
je tu pro vás

Mám dotaz

Ďalšie otázky z oblasti: Nákupy na internetu Spotrebiteľská poradňa dTest

Prihlásiť