Test ochrany počítača 2023

Sdílejte

Publikované v časopise 2/2023

Internet dokáže byť užitočný, ale aj nebezpečný. Najlepšou ochranou je vždy zdravý rozum a opatrnosť používateľa. Nikto však nie je dokonalý a na trhu, našťastie, existujú programy, ktoré vám s ochranou vašich zariadení pomôžu. Ktorý si vybrať? Plnia svoju funkciu aj tie bezplatné? Aj na tieto otázky odpovie náš aktuálny test.

Antivírusy v teste

  • antivírusy zadarmo aj platené
  • najlepšie antivírusy pre Windows aj MacOS
  • možnosť porovnania antivírusov podľa celkového hodnotenia aj výsledkov jednotlivých skúšok
  • Avast, ESET, AVG, Norton a ďalšie…
  • porovnanie antivírusov s predinštalovanou ochranou vo Windows aj MacOS

Hľadáte najlepší antivírus pre váš počítač? Aj keď najlepšie antivírusové programy obvykle nachádzame medzi platenými, naše testovanie odhalilo aj niekoľko kvalitných ochrán zadarmo. Ktorý antivírus by ste teda mali zvoliť pre systém Windows a ktorý na MacOS?

 

Antivírus proti všetkému?

testoch antivírusových programov každoročne skúšame ochranu proti škodlivým programom z rôznych zdrojov. Naše laboratórium zisťuje, ako antivírusy ochraňujú proti hrozbám z USB zariadenia, z webu aj proti vírusom, ktoré sa už v počítačoch nachádzajú. Sledujeme tiež ochranu proti phishingovým stránkam.

Ransomware pod lupou

Jednou z kategórií skúšok v našom teste je aj ochrana proti ransomware. Aj tentoraz náš test ukázal, že niektoré antivírusy síce ochranu pred ransomvérom deklarujú, reálne však pred niektorými vírusmi tohto druhu neochránia. Narazili sme však aj na programy, ktorým sa v týchto skúškach nedarilo zle, aj keď pri nich výrobcovia ochranu proti ransomwaru nedeklarujú.

Windows Defender verzus konkurencia

Na testovanie pravidelne zaraďujeme aj základnú predinštalovanú ochranu systémov Windows a MacOS. Chceme totiž vedieť, ako sa operačným systémom darí v boji proti hrozbám bez pridanej ochrany a nakoľko sú skutočne lepšie antivírusy tretích strán. Pôsobivý boj s našimi skúškami napríklad zvádza služba Windows Defender. V našich testoch totiž narážame aj na programy, za ktoré zaplatíte vyše 40 € ročne a ktoré výrazne lepšiu ochranu neponúkajú.

Najlepší antivírus pre MacOS?

Medzi ľuďmi je rozšírený mýtus o údajnej nezraniteľnosti MacOS. Je pravda, že nie je toľko hrozieb pre tento operačný systém kvôli jeho nižšiemu trhovému podielu. Nie je však pravda, že by hrozby neexistovali. Naše skúšky, navyše, každoročne ukazujú, že základná ochrana systému MacOS počítač dostatočne neochráni. Preto zaraďujeme na testovanie aj antivírusové programy pre tento operačný systém. A môžeme vám prezradiť, že aj pre MacOS existujú pomerne kvalitné antivírusy zadarmo.

Antivírusy v rukách odborníkov

Naše testy sú viac ako recenzie. Testovaný softvér nám nikdy neposkytujú výrobcovia. Sťahujeme ho tak, ako bežní spotrebitelia. Pokiaľ je platený, platíme zaň tiež. Všetky produkty testujeme v akreditovaných laboratóriách a hodnotenie vypočítavame zo zaznamenaných dát. Prečítajte si viac o tom ako pracujemeako testujeme antivírusy.


placená ochrana pro Windows (porovnat)

bezplatná ochrana pro Windows (porovnat)

placená ochrana pro macOS (porovnat)

bezplatná ochrana pro macOS (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Ochrana počítača 2023 – macOS (10 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023
Ochrana počítača 2023 – Windows (18 výrobků)
poslední aktualizace: 2.2.2023


Prihlásiť