Ako vybrať robotický vysávač

Obsah aprílového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 4/2024 Obsah aprílového dTestu

Sdílejte

Aktualizováno: 3.11.2022

Kúpa robotického vysávača láka stále viac spotrebiteľov. A nie div – predstava samostatného automatického pomocníka, ktorý za vás uprace prach, omrvinky či chlpy, je lákavá. Výsledky našich testov vám prezradia, akú kvalitnú prácu robotický vysávač urobí. V tomto sprievodcovi máme pre vás rady a tipy pri jeho nákupe.

Hneď na začiatku  je dobré uvedomiť si, že zmyslom robotického vysávača nie je úplne nahradiť vo vašej domácnosti klasický podlahový vysávač s hubicou. Jeho prednosti sú pravidelnosť upratovania a nezávislosť. Môže pracovať pokojne každý deň, čo pri kvalitnejších modeloch znamená zníženie množstva prachu a iných nečistôt. Väčšinu robotov je možné v súčasnosti ovládať cez mobilnú aplikáciu a môžete ho naprogramovať a spustiť aj v čase, keď nie ste doma.

Aké majú slabiny?

Nevýhodou robotických vysávačov je veľkosť prachových nádob – ich objem väčšinou nepresahuje pol litra a treba ich často vyprázdňovať. Na zachytávanie smetí nepoužívajú, podobne ako bezvreckové podlahové či tyčové vysávače vrecko, ale plastovú nádobku. Dobré je ju popri samotnom vysypaní aj pravidelne čistiť. Manipulácia s nádobkou a jej umiestnenie by preto mali byť používateľsky čo najprívetivejšie.

Ďalšou nevýhodou robotických vysávačov je nízky nasávací výkon. Obstojí predovšetkým pri upratovaní na tvrdých podlahách, najlepšie sa im darí odstraňovať omrvinky, o trochu menej prach. S vysávaním kobercov má však väčšina robotov značné problémy, čo dlhodobo potvrdzujú aj naše testy. Výsledky tohtoročného porovnania 24 robotických vysávačov opäť ukázali, že kvalita upratovania kobercov je veľmi zlá.

Nedostatok nasávacieho výkonu roboty nahrádzajú mechanickým pohybom. Na spodku majú veľkú rotačnú kefu, ktorá nametá nečistoty smerom k nasávaciemu otvoru. Robot by mal byť vybavený aspoň jednou bočnou kefou, ktorá tiež zbiera smeti a zametá ho pod telo prístroja. Bočné kefy majú predovšetkým za úlohu zachytiť nečistoty pozdĺž stien aj v rohoch. Niekedy však narobia viac neporiadku ako úžitku, pretože sa točia príliš rýchlo a prach skôr rozmetajú všade naokolo. Pokiaľ je to možné, odporúčame pri nákupe vidieť robota v akcii.

Naše testy ukazujú, že upratovanie na horšie dostupných miestach (pozdĺž stien, v rohoch a štrbinách) robí robotom problémy. Je dobré mať na pamäti, že upratovanie takmer bez práce je skrátka vykúpené niektorými nedostatkami, na ktoré stále pri robotických vysávačov narážame.

Batérie a nabíjanie

Samočinné vysávače sa napájajú z akumulátorov, ktoré sa vo väčšine prípadov dobíjajú v nabíjacej stanici. Prístroj do nej obvykle zamieri po skončení práce alebo v momente, keď v batérii dochádza energia. Šikovnou funkciou je pokračovanie v upratovaní na rovnakom mieste, hneď keď sa robot dobije (v prípade, že upratovanie nezvládol dokončiť celé). Najmä pokiaľ máte väčšiu domácnosť, ktorú robot nezvládne povysávať na jedno nabitie. Sledujte pri výbere prevádzkový čas na jedno nabitie a taktiež čas nabíjania – rozdiely sú značné. Praktická je možnosť nastavenia času upratovania tak, aby sa dal robot do práce, až keď nebudete doma.

Ovládanie robota

V súčasnosti je už prevažná väčšina robotických vysávačov prepojená so šikovnými technológiami a dajú sa ovládať cez aplikáciu v mobilnom telefóne. Pokiaľ nemáte smartfón, alebo nechcete túto možnosť využívať, môžete robot ovládať pomocou tlačidiel priamo na prístroji či diaľkovom ovládači, pokiaľ je pri danom prístroji k dispozícii.

V domácnosti si môžete vymedziť priestor, ktorý nechcete, aby robot povysával pri upratovaní. Na obmedzenie pohybu vysávača a jeho udržanie v požadovaných miestach alebo miestnostiach, slúžia magnetické pásky, ktoré sa umiestňujú na podlahu alebo pod koberec. Modernejší variant predstavujú takzvané virtuálne múry – malé zariadenia vysielajúce infračervený lúč, ktorý tým vytvára neviditeľnú bariéru. Pohyb robota a pôdorys jeho práce je možné ovládať aj cez aplikáciu, kde si nastavíte zakázané zóny a veľa ďalších funkcií.

Robotické vysávače sa líšia počtom a sofistikovanosťou režimov čistenia. Niekedy si môžete nastaviť, aby sa robot napríklad zameral na konkrétne miesto alebo, naopak, pokryl celú oblasť. Viac programov je samozrejme výhodou, v praxi však budete skôr používať bežné programy na upratovanie celého priestoru.

Pri niektorých modeloch sa dá vyberať metóda pohybu (pozdĺž stien, podľa určitého vzorca), iné svoj pohyb volia úplne automaticky. V „inteligencii“ robotov sú značné rozdiely. Vychádzajú z typu a pokročilosti navigácie robotického vysávača. Niektoré do prekážok len narážajú a na základe toho menia svoj smer, pokročilejšie modely si pracovný priestor najskôr zmapujú, prekážkam sa v predstihu vyhýbajú a ich upratovanie je celkovo efektívnejšie. Väčšina modelov je vybavená senzormi brániacimi pred pádom zo schodov, takže o ich bezpečnosť sa báť nemusíte.

Vylepšenia

Ak sa chcete vyhnúť častému vysypávaniu prachovej nádoby, môžete si zaobstarať robotický vysávač s automatickým vyprázdňovaním. S touto funkciou sa pri robotoch stretávame stále častejšie. Tieto prístroje dokážu smeti automaticky samé vysypať, a to konkrétne do vyprázdňovacej stanice, ktorá je súčasťou nabíjacej základne. V nej sa nachádza väčšie vrecko na nečistoty, ktoré sa postupne plní. Dodajme, že niektorí výrobcovia ponúkajú vyprázdňovacie veže na dokúpenie aj osobitne.

Ako to presne funguje? Princíp je pomerne jednoduchý, priebežne po upratovaní alebo keď je prachová nádoba v robote plná, prístroj zájde do stanice a pomocou odsávania odovzdá pozbierané smeti. Tie putujú do vrecka, podobne ako pri klasických vysávačoch a po jeho naplnení ho vymeníte za nové.

Ďalším vylepšením sú roboty, ktoré dokážu aj utierať podlahu. Okrem prachovej nádoby majú ešte zásobník na vodu a špeciálny mop, ktorý sa nasadzuje na robot. Handrička z mikrovlákna sa musí priebežne meniť. Ak vás táto funkcia zaujala, vedzte, že na trhu dnes zoženiete aj samostatné robotické mopy.

Databáze testovaných výrobků

Robotické vysávače (135 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Prihlásiť