Test nealkoholických neochutených pív 2022

Sdílejte

Publikované v časopise 11/2022

Podnet na toto testovanie prišiel zvonku. Zástupcovia kampane „Nechmel děti“, ktorá je spojená s neziskovou organizáciou „Suchej únor“ sa na nás obrátili so znepokojujúcimi informáciami o tom, že niektorí rodičia neváhajú kupovať svojim deťom ochutené nealkoholické pivá. Z mnohých dôvodov to nie je dobrý nápad. Náš test potvrdil, že ani nealko ochutené pivo nie je úplne bez alkoholu. Do detských pohárov rozhodne nepatrí a táto správa môže byť zaujímavá aj pre dospelých vodičov.

Test nealkoholických radlerov sme pripravili v spolupráci s kampaňou „Nechmel děti“, za ktorou stojí nezisková organizácia „Suchej únor“. Obrátili sa na nás so znepokojujúcimi informáciami. Podľa prieskumu, ktorý si organizácia dala spracovať, sa ukázalo, že tretina rodičov vidí ochutené nealkoholické pivá rovnako ako malinovky. Štvrtina rodičov preto nevníma ako riziko, keď deti pijú tieto nápoje. Takéto názory ovplyvňuje niekoľko nepresných predstáv. Domnievajú sa, že nealkoholické pivá neobsahujú žiadny alkohol a stále si myslia, že nealko radler je menej sladký ako limonáda. Úlohou nášho testu je uviesť tieto úvahy na správnu mieru.

Do laboratória sme poslali 23 ochutených nealkoholických pív, pričom prevažovali nápoje s citrusovou príchuťou. Zaujímalo nás, koľko obsahujú alkoholu a cukru.

Alkoholu sa úplne nezbavili

Začnime alkoholom. Stopercentne nealkoholické pivo neexistuje. Vo všetkých nápojoch sme alkohol našli v množstve od 0,04 % až po 0,44 % obj. U dospelých sa po vypití jedného nealko radlera množstvo alkoholu výrazne neprejaví, lenže u detí sa dá očakávať zásadnejší vplyv. Radler – hoci nealkoholický – preto do rúk detí rozhodne nepatrí.

Dali sme odmerať aj obsah cukru. Tu sa ukázalo, že niektoré radlery majú k limonáde dosť blízko. V niekoľkých nápojoch sme totiž objavili až 8 % cukru. Ochutená pramenitá alebo minerálna voda s cca 4 % cukru preto poslúži ako nápoj pre deti oveľa lepšie.

Posledné zaujímavé meranie sa týkalo horkosti. Organizácia Suchej únor totiž upozorňuje aj na nebezpečenstvo návyku detí na horkú chuť piva. Ukázalo sa, že aj nealko radler je horký. Pri niektorých vzorkách sa totiž horkosť vyjadrená v medzinárodných jednotkách IBU pohybovala v tretine klasických horkých českých ležiakov.

Záver testu je jednoznačný – v žiadnom z ochutených nealkoholických pív alkohol úplne nechýbal. Už len z tohto dôvodu nie je možné tieto nápoje podávať deťom.


Testované výrobky - nealkoholické ochutené pivá (porovnat)

Databáze testovaných výrobků

Nealkoholické ochutené pivá (23 výrobků)
poslední aktualizace: 3.11.2022


Prihlásiť