Test bežných účtov 2010

Publikované v časopise 2/2010

Zákazníci sa môžu tešiť z pomerne pestrej ponuky bankových produktov. Ale nie len z toho. Konkurenčné prostredie bankového sektoru ponúka bankové kontá, ktoré sľubujú nulové vedenie účtu či iné výhody. Toľko kritizované poplatky tu však zohrávajú veľkú úlohu. Okrem iného to potvrdzuje aj naše porovnanie bankových účtov. To, že niektorá banka ponúka účet zadarmo alebo veľmi lacno, môže znieť lákavo. Bohužiaľ to nič nehovorí o konečnej cene. Aj z nášho porovnania je vidieť, že niektoré účty s vyšším paušálnym poplatkom, môžu vďaka zahrnutým balíčkom vyjsť lacnejšie.

A čo sme zistili?


Niektoré banky spoplatňujú zrušenie trvalého príkazu: Zatiaľ čo jedna banka si za zrušenie trvalého príkazu účtuje napríklad 0,80 centov až 1,2€, tá druhá ponúka túto službu zadarmo. To sa iste prejaví v konečnom vyúčtovaní.

Líši sa výška poplatkov za výber z cudzieho bankomatu: Výška poplatkov za výber z vlastných bankomatov sa medzi bankovými inštitúciami príliš neodlišuje. Väčšie rozdiely sme ale objavili v sume vzťahujúcej sa ku výberu z cudzieho bankomatu.

Prichádzajúce platby môžu byť tiež spoplatnené: Niektoré banky si účtujú poplatky aj za prichádzajúce položky, dokonca aj z vlastnej banky. To sa výrazne prejaví pri klientoch, ktorí majú častejšie pohyby na svojom konte.

Prečo sa máte pozrieť na naše porovnanie?
Zamerali sme sa hlavne na elektronickú správu našich peňazí. A teda – keď do banky nemusíme ísť, radšej posielame stanovené sumy cez internet, rovnako ako si tam strážime bežné výpisy. Zákazníci bánk zaplatia za vedenie účtu 0€ až 12€ mesačne, čo sú pomerne veľké rozdiely. Pozrite sa na naše nezávislé porovnanie bankových účtov a ušetrite svoje peniaze.  Prihlásiť