Ekoprogramy nemusia byť výhra

Obsah februárového dTestu

Aktuální číslo časopisu dTest 2/2023 Obsah februárového dTestu

Publikované v časopise 9/2022

Súdiac podľa názvu by sa dalo predpokladať, že v takzvaných ekoprogramoch pracujú sušičky oveľa úspornejšie, ako pri tých štandardných. Je to tak aj v skutočnosti?

Spolu so zahraničnými kolegami sme sa rozhodli porovnať spotrebu štandardných a ekoprogramov určených na bavlnu. Na tieto účely sme vybrali deväť aktuálnych sušičiek rôznych značiek a preverili sme, okrem spotreby, aj sušenie a trvanie ekoprogramov. V priemere došlo pri sušení v ekoprogramoch len k malej úspore, pretože v priemere bola spotreba o sedem percent nižšia ako v štandardnom programe. Pri troch sušiacich cykloch týždenne ide orientačne o úsporu zhruba 6 € pri tarife 0,36 € za kWh a až 8€ za rok pri tarife 0,50 € za kWh.

Niektoré spotrebiče zaradené do porovnania mali úsporu pri používaní ekoprogramu vyššiu, napríklad aj 14,83 € za rok. Našli sa však aj modely, pri ktorých bol o trochu úspornejší klasický program oproti ekoprogramu.

Trochu prekvapujúco sú pritom ekoprogramy kratšie ako tie normálne, zatiaľ čo pri iných domácich spotrebičoch je to často naopak. Takmer vo všetkých prípadoch bola bielizeň pri použití ekoprogramu citeľne vlhšia ako po štandardnom. Existuje preto riziko, že spotrebiteľ bude mať tendenciu pustiť sušičku znova a tým o úsporu okamžite príde. Od používania ekoprogramu vás samozrejme nechceme odrádzať. Odporúčame vám vyskúšať, či je po ňom bielizeň pre vaše potreby dostatočne suchá. Ak nie, zostaňte pri bežnom programe.

Na záver možno povedať, že viac ako používaním ekoprogramov môžete ušetriť najmä výberom spotrebiča s čo najnižšou spotrebou energie. Zásadné z hľadiska spotreby je namiesto starších typov s vykurovacím telesom, používať sušičky s tepelným čerpadlom – pri prechode na novšiu technológiu je úspora za prevádzku o rádovo vyššia, než akú vidíme pri používaní ekoprogramov.

Obmedziť náklady na energiu však možno aj ďalšími spôsobmi:

  • Umiestnite sušičku na suché a dobre vetrané miesto.
  • Vyberte si prístroj s kapacitou prispôsobenou objemu bielizne, ktorú obvykle potrebujete sušiť.
  • Pravidelne, podľa inštrukcií výrobcu, čistite filter aj kondenzátor sušičky. Inak môže dôjsť aj k výraznému nárastu spotreby, zníženiu efektivity sušenia a predĺženiu programov.
  • Sušičku nepreplňujte.
  • Udržujte bubon sušičky v čistote. Zabránite tak vytváraniu vodného kameňa aj ďalších nečistôt.

Prihlásiť